W środę św. Cecylia
28 lutego 2018 | 07:29 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Bazylika św. Cecylii znajduje się na Zatybrzu – dzielnicy zasiedlonej w starożytności przez najuboższych mieszkańców miasta. W III wieku mieścił się w tym miejscu do świętej. Na modlitwie gromadzili się tu chrześcijanie Wiecznego Miasta.
Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z V wieku. Wpływ na budowę bazyliki i rozwój kultu Cecylii miał zwłaszcza papież Paschalis I w IX w.
Wnętrze świątyni prezentuje częściowo zachowane freski Piotra Cavalliniego z XII w. Dominują w nim jednak późniejsze zmiany dokonane w stylu barokowym.
Uwagę wiernych przyciąga umieszczona pod ołtarzem marmurowa figura. Przedstawiająca ciało świętej, które w XVI w. odnaleziono w katakumbach św. Kaliksta w nienaruszonym stanie. Świętej poświęcona jest także jedna z kaplic nawy bocznej. Dzięki umieszczonym tam malowidłom zapoznać się możemy z historią życia i męczeństwa patronki tego miejsca.
Na imponującym stropie nawy głównej widać fresk przedstawiający św. Cecylię w chwale, dzieło Sebastiana Conca, zrealizowane w 1725 r. Widzimy tutaj symbol męczeństwa św. Cecylii, czyli palmę, oraz organy – święta jest bowiem patronką muzyki sakralnej.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
W środę, 28 lutego liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Św. Jakuba Apostoła, ul. Grójecka 38
Kraków: kościół św. Maksymiliana, Mistrzejowice
Poznań: kościół św. Stanisława Kostki, ul. Rejtana 8
Lublin: parafia Przemienienia Pańskiego, ul. Nadbystrzycka 40
Łódź: środa – parafia św. Alberta Chmielowskiego, ul. Chmielowskiego 7
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.