Kraków: wyjątkowe nabożeństwo na pamiątkę odnalezienia relikwii bł. Salomei
01 marca 2018 | 10:18 | Kraków / md / mz Ⓒ Ⓟ
W Jubileuszowym Roku bł. Salomei w kościele św. Andrzeja w Krakowie odbędzie się 6 marca specjalne nabożeństwo ku czci pierwszej polskiej klaryski. Upamiętnia ono odnalezienie jej relikwii w krakowskiej bazylice ojców franciszkanów.
„Dziś, po tylu wiekach, nasza krakowska wspólnota pragnie na nowy wydobyć piękno życia, powołania i przesłania bł. Salomei” – podkreśla ksieni krakowskiego klasztoru klarysek s. Joanna Długa OSC, zapraszając do udziału w specjalnym nabożeństwie odnalezienia relikwii założycielki polskich klarysek.
Pół wieku temu kard. Karol Wojtyła mówił, że bł. Salomea czczona jest jako dziewica i wzór wierności małżeńskiej, a także oddana mniszka, powołana do życia zakonnego, do kontemplacyjnej modlitwy i ofiary, która „w sposób szczególny użyźnia glebę społeczności chrześcijańskiej”. „W bogatym dziedzictwie pierwszego tysiąclecia znajduje się również i to wielkie świadectwo wiary i miłości pełnej oddania Bogu i bliźniemu, jakie pozostawiła bł. Salomea” – podkreślał ówczesny metropolita krakowski.
Czytaj także: Bp Śmigiel do kobiet: bądźcie apostołkami łagodności ewangelicznej
Bł. Salomea zmarła w klasztorze w Skale 17 listopada 1268 r. Jej ciało pochowano pierwotnie w klasztornym grobie ziemnym, ale już w następnym roku zostało ono przeniesione do Krakowa i umieszczone w środku kościoła franciszkanów, pod posadzką. Tam rozkwitał kult pierwszej polskiej klaryski, do której pielgrzymowano i składano liczne wota. W 1340 r. jej grobowiec został otwarty, a szczątki księżnej rozdzielono do dwóch trumien: drewnianej i ołowianej. W drugiej połowie XVI wieku nad grobowcem wybudowano ołtarz z wizerunkiem Salomei.
Z inicjatywy ojców franciszkanów oraz sióstr klarysek rozpoczęły się starania o wszczęcie procesu beatyfikacyjnego mniszki, w związku z czym 6 marca 1630 dokonano ponownego otwarcia jej grobowca przy udziale specjalnie powołanej komisji, z myślą o przeniesieniu jej szczątków na inne miejsce w kościele. Szczątki z obu trumien połączono, składając je w nowej ołowianej trumience, wyodrębniając jednocześnie dwie cząstki dla klasztoru klarysek krakowskich przy kościele św. Andrzeja. Trumienka została umieszczona w specjalnej kaplicy kościelnej Cechu Cieśli, zwaną odtąd Kaplicą Salomei. „Nieco ukryta, skromna, czeka na tych, którzy przychodzą do niej ze swoimi prośbami, aby orędować za nimi u Boga” – podkreśla przełożona krakowskiego klasztoru klarysek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.