Biskupi greckokatoliccy: „nie” dla fałszywego patriotyzmu
06 marca 2018 | 07:00 | Kijów / tom (KAI) / mip Ⓒ Ⓟ
Przed tanim populizmem politycznym, mającym na celu nie tyle dobro narodu, ile własną korzyść i zwycięstwo wyborcze – przestrzegają biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). W Liście pasterskim z okazji stulecia odrodzenia państwa ukraińskiego zwierzchnik UKGK abp Światosław Szewczuk zwraca uwagę na pewne mylne interpretacje patriotyzmu, które „kompromitują to szlachetne uczucie i rzucają cień niesławy na cały naród czy stają się zagrożeniem” dla młodego ukraińskiego państwa.
Biskupi greckokatoliccy są przekonani, że nie jest szczerym patriotą ten, który nie kieruje się prawdą w stosunkach z własnym narodem, a karmi go patetycznymi hasłami i złudnymi obietnicami. „Szczególnie pragniemy przestrzec przed tanim populizmem politycznym, mającym na celu nie tyle dobro narodu, ile własną korzyść i zwycięstwo wyborcze” – czytamy w liście. Hierarchowie przypominają słowa wybitnego poety ukraińskiego Iwana Franki, który przestrzegał przed takim fałszywym patriotyzmem, który pojawia się jedynie w „odświętnym odzieniu”, lecz obcym mu jest i wstrętnym „codzienny trud i znój”.
Następnie biskupi UKGK podkreślają, że nie ma nic wspólnego z prawdziwym patriotyzmem również ideologia, która stawia naród „ponad wszystko”, włącznie z Panem Bogiem i przypominają słowa metropolity Andrzeja Szeptyckiego, który zwracał uwagę, że takie pojmowanie narodu i państwa nie opiera się na miłości, lecz jest egoizmem i bałwochwalstwem.
Czytaj także: „Dialog leczy rany…” – wywiad-rzeka z abp Szewczukiem w księgarniach
„My, jako uczniowie Chrystusa, nie możemy ani pochwalać, ani też przyjmować takich form skrajnego czy integralnego nacjonalizmu, rasizmu i szowinizmu, które wszystko, w szczególności Kościół i samo państwo podporządkowują idei narodu; negują wolność i prawa człowieka, a co najważniejsze – jego godność osobistą, pochodzącą od Boga; gardzą przedstawicielami innych narodowości, ras czy religii; sieją nienawiść i wrogość, zachęcają do ślepej przemocy dla osiągnięcia swego politycznego celu” – napisali biskupi UKGK.
Na zakończenie hierarchowie zapraszają wszystkich do żarliwej modlitwy dziękczynnej: „za dar wolności i państwowości; pokutnej – za te grzechy, którymi każdy z nas i cały naród w ciągu swojej historii uczynił, znieważając Boga i jego Prawo; błagalnej – o łaskę Bożą i błogosławieństwo dla naszego narodu, o mądrość dla jego przywódców, o męstwo i zdrowie jego wiernych budowniczych, a zwłaszcza – dla ofiarnych obrońców na froncie”.
List biskupów UKGK nawiązuje do dnia 22 stycznia 1918 roku, gdy w Kijowie Centralna Rada Ukraińskiej Republiki Ludowej (URL) uchwaliła IV Uniwersał – akt odrodzenia państwa ukraińskiego. W tym samym roku, 19 października Ukraińska Rada Narodowa proklamowała niepodległość tych ziem ukraińskich, które przed zakończeniem I wojny światowej wchodziły w skład Austro-Węgier, a które weszły do naszej historii jako Zachodnioukraińska Republika Ludowa. Z kolei za rok obchodzone będzie stulecie zjednoczenia obu ukraińskich republik w jednym państwie. Wraz z Ukrainą Karpacką, proklamowaną w 1938 roku, URL i ZURL stały się tym fundamentem, na którym w 1991 roku odrodziło się niepodległe państwo ukraińskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.