We wtorek św. Pudencjana
06 marca 2018 | 07:21 | Rzym / mip Ⓒ Ⓟ
Kościół św. Pudencjany uznawany jest za najstarsze miejsce wiary chrześcijańskiej w Rzymie. Dlatego jest dziś szczególnym miejscem na szlaku wielkopostnej pielgrzymki.
Świątynia powstała na miejscu domu, w którym mieszkała legendarna święta – córka rzymskiego senatora Pudencjusza. Tutaj, przed wybudowaniem Lateranu, znajdowała się pierwsza siedziba papieży. W tym domu przebywać miał sam św. Piotr. Zresztą w świątyni do dziś przechowywany jest fragment drewna ze stołu-ołtarza, przy którym według legendy, apostoł odprawiał Eucharystię.
Kościół polecił wybudować tu w IV w. papież Syrycjusz. Wielokrotnie przebudowywana w średniowieczu, świątynia ostatecznie zmodernizowana została pod koniec XVI w. Mimo tych zmian w kościele zachowały się elementy pochodzące z pierwszych wieków. Taką jest na przykład przyciągająca uwagę piękna mozaika w absydzie, wykonana za pontyfikatu Innocentego I (początek IV w.). Przedstawia Chrystusa siedzącego w centrum na bogato zdobionym tronie, przyodzianego w cesarskie szaty.
W kościele znajduje się też pewnego rodzaju studnia – relikwia, do której według legendy św. Pudencjana i jej siostra Prakseda zbierały krew męczenników, wylaną na rzymskie ulice i place .
W tej wyjątkowej świątyni nie brakuje również elementów polskich. Po prawej stronie, w małej wnęce widać okazały marmurowy nagrobek kard. Włodzimierza Czackiego, osobistego sekretarza papieża Piusa IX i orędownika spraw polskich w XIX w. Nad figurą umieszczono płaskorzeźbę Matki Boskiej z napisem: „Królowo Korony Polskiej – módl się za nami”.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
We wtorek, 6 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Świętej Trójcy, ul. Solec 61
Kraków: kościół św. Brata Alberta, oś. Dywizjonu 303
Poznań: kościół św. Karola Boromeusza, os. Pod Lipami 100
Lublin: parafia św. Mikołaja, ul. ks. Słowikowskiego 1
Łódź: parafia św. Elżbiety Węgierskiej, ul. Sporna 71/73
***
Zapraszamy do przesyłania zdjęć z sprawowanych w polskich miastach liturgii stacyjnych. Stwórzmy wspólnie wielkopostną galerię, która złoży się na duchową mapę największych polskich miast. Zdjęcia kościołów stacyjnych prosimy o przesyłanie na adres mailowy: ekai@ekai.pl. W wiadomości prosimy o umieszczenie zgody na wykorzystanie fotografii:
Wyrażam zgodę na nieodpłatną publikację niniejszych fotografii przez Katolicką Agencję Informacyjną Sp. z o.o. na portalu internetowym www.eKAI.pl, bezterminowo, z zastrzeżeniem oznaczenia fotografii w następujący sposób: ….. (np. imię i nazwisko, inicjał, nazwa instytucji).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.