Koszalin: diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej
08 marca 2018 | 09:39 | km | Koszalin Ⓒ Ⓟ
Zeszłoroczni diecezjalni laureaci Olimpiady Teologii Katolickiej trzymają poziom i… miejsca na podium. Pierwsze i drugie miejsce w finale diecezjalnym zajęli ci sami licealiści, co przed rokiem i jak podkreślił ks. dr Radosław Mazur, dyrektor wydziału katechetycznego, sporą przewagą punktową pozostawili w tyle pozostałych.
Jak zauważa ks. Mazur, temat tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej „Nadzieja dla Europy w nauczaniu papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka” choć sam w sobie nie był specjalnie wymagający, a wręcz aktualny i odpowiadający wrażliwości młodych ludzi, to przysporzył im sporo trudności. – Zdaje się, że źródła przeznaczone do wcześniejszej lektury, jak i sposób ujęcia tego tematu przez papieży sprawiają młodzieży pewną trudność. To dokumenty nie tylko społeczne, ale także teologiczne i język, którym opisywana jest w nich rzeczywistość, jest trudny, zawiera wiele pojęć hermetycznych, co było widać w poziomie trudności testu – powiedział dyrektor.
7 marca w auli WSD zmierzyło się z 45-minutowym testem niewielu uczniów: z zadeklarowanych 42 osób przybyło do WSD zaledwie 26.
Laureatami, którzy będą reprezentować naszą diecezję na forum ogólnopolskim są: 1 miejsce (48,5 pkt.) – Karol Górzny z Liceum im. Stanisława Staszica w Pile (opiekun: ks. Jacek Dziadosz); 2 miejsce (47,5 pkt.) – Alicja Rink z I LO w Koszalinie (opiekun: s. Zofia Trzonkowska); 3 miejsce (39 pkt.) – Mateusz Boćko z LO im. Kopernika w Kołobrzegu (opiekun: ks. Wojciech Panek).
Ta trójka pojedzie w kwietniu na ogólnopolski finał do Łodzi. Jak podkreśla A. Rink, już sama możliwość wzięcia w nim udziału w jest nagrodą: trwające 3 dni spotkanie to nie tylko sprawdzian wiedzy, ale też wypoczynek – integracja z rówieśnikami i zwiedzanie. Natomiast nagrodami w etapie diecezjalnym były jednorazowe stypendia.
Bp Edward Dajczak podziękował młodym za ich zaangażowanie i obecność. – Dzięki temu, że uczestniczyliście w tej olimpiadzie, zostało w was coś, co sprawia, że macie szersze spojrzenie, inaczej widzicie pewne sprawy – powiedział do finalistów wskazując, że obecnie świat zajmuje się raczej przedmiotami, które otaczają człowieka, niż nim samym, jego wartością, wewnętrznym światem, tym, kim człowiek jest. – Gdzie jak gdzie, ale we wspólnocie uczniów Jezusa to, kim jest człowiek, jest decydujące.
Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Robert Stępień podziękował młodym, że zgłębiając wiedzę teologiczną robią coś „ponad”, poświęcają temu swój wolny czas. – Doceniamy to. To ważne dla waszego rozwoju, poszerzania horyzontów oraz zgłębiania wiary – podsumował. – To doświadczenie na pewno przyda się w waszym życiu.
Potwierdza to Karol Górzny, który zdobytą wiedzę wykorzystuje w rozmowach z rówieśnikami. – Sam lubię, kiedy ktoś jest kompetentny, więc myślę, że te moje przygotowania do olimpiady pomagają także mi być bardziej wiarygodnym w podejmowaniu tego tematu – wyjaśnia przekonany, że dobra dyskusja może pomóc jego kolegom w zbliżeniu się do Boga. – Oni widzą, że to, co mówię, nie jest moim „widzimisię”, ale że to jest wiedza oparta na nauczaniu Kościoła.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.