Ks. prof. Glaeser: Franciszek uczynił ekumenizm jednym z priorytetów swej posługi
12 marca 2018 | 18:06 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ
„Papież Franciszek ekumenizm, a więc posługiwanie na rzecz urzeczywistniania pełnej widzialnej jedności w Chrystusowym Kościele, uczynił jednym z priorytetów swego posługiwania na Stolicy Piotrowej” – powiedział ks. prof. Zygfryd Glaeser podczas Wielkopostnych Wykładów Otwartych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Tegoroczny cykl zatytułowany jest „Papież Franciszek: 5 lat”.
Dyrektor Instytutu Ekumenizmu i Badań nad Integracją Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w swoim wystąpieniu pt. „Papieża Franciszka posługiwanie na rzecz jedności Kościoła” wykazał, że Ojciec Święty kontynuuje ekumeniczne otwarcie swoich poprzedników.
Prelegent przyznał, że papież swoje posługiwanie na rzecz ekumenii poszerzył o budowanie dobrych relacji z różnymi religiami i ze światem. „Od początku swojego pontyfikatu Franciszek otworzył się na inne Kościoły, wspólnoty, ale także religie i przedstawicieli różnych środowisk reprezentujących świat. Spotyka się nimi, a to jest bardzo ważne. Gesty w ekumenii mają ogromne znaczenie, bo przygotowują konkretne czyny” – stwierdził i jako przykład podał uczestnictwo w inauguracji pontyfikatu Franciszka kilkunastu hierarchów prawosławnych, oficjalnych delegatów luterańskich, anglikańskich, baptystów, metodystów, muzułmanów i buddystów oraz przedstawicieli organizacji żydowskich wraz z naczelnym rabinem Rzymu.
Zdaniem profesora, ważnym znakiem potwierdzającym ekumeniczną otwartość papieża Franciszka było przekazanie znaku pokoju patriarsze Konstantynopola Bartłomiejowi I, a także katolikosowi ormiańskiemu Karekinowi II w czasie Eucharystii rozpoczynającej jego pontyfikat.
Ponadto 22 czerwca 2015 Franciszek odwiedził świątynię waldensów w Turynie. „Bardzo ważny gest – podkreślił ks. prof. Glaeser. Papież prosi o wybaczenie krzywd w imieniu Kościoła katolickiego za niechrześcijańskie, a nawet nieludzkie postawy i zachowania w dziejach, jakich dopuścili się katolicy względem waldensów. Trzeba wielkiej pokory – to droga Jana Pawła II” – przypomniał.
„Czasem w ekumenizmie potrzeba ciszy, skupienia i pokory” – tak skomentował prelegent spotkanie Franciszka z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem I na lotnisku w Hawanie 12 lutego 2016 r. „Spotkałem się z oburzeniem niektórych środowisk chrześcijańskich. Co też ten papież wyprawia, że takie spotkanie jest niegodne. Odpowiedziałem, że widocznie Franciszek i patriarcha nie potrzebowali pałaców kipiących złotem i świt, aby się spotkać” – wspomniał i zaznaczył, że sam fakt spotkania jest istotny, ale także podpisany dokument, który zaowocował obecnością bp. Serafina jako oficjalnego delegata patriarchy Moskwy i Wszechrusi na konferencji w Kamieniu Śląskim w listopadzie 2017 r.
Ekumenista zauważył, że odnosząc się do faktu podziałów w Kościele, Franciszek nie boi się poruszać spraw bolesnych, przemocy, morderstw, wojen toczonych w imię religii, nazywając je bluźnierstwem. „Tym samym potępia wszelkie formy przemocy w międzyludzkich relacjach, a zwłaszcza między chrześcijanami, gdyż naruszają one godność człowieka i są nieewangelijne. Akceptacja różnych form i sposobów przeżywania chrześcijaństwa jest dla Franciszka czymś oczywistym. Z wielkim zadowoleniem przyjmuje wszelkie znaki i gesty wzajemnej przyjaźni między chrześcijanami należącymi do różnych Kościołów” – stwierdził.
Według duchownego, Franciszek uznaje za fundament szeroko pojętego ekumenizmu modlitwę. Z wielkim szacunkiem odnosi się też do międzykościelnych dialogów teologicznych i społecznych, a ogromne znaczenie w procesie odbudowywania relacji między Kościołami i chrześcijanami przypisuje wspólnym inicjatywom na rzecz ubogich, wykluczonych i cierpiących.
Wielkopostne Wykłady Otwarte organizowane są przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.