Bp Janiak: kościół to miejsce, które należy do wszystkich
15 marca 2018 | 09:18 | ek | Dziadowa Kłoda Ⓒ Ⓟ
„Kościół jest budowany po to, żeby oddawać cześć Panu Bogu. To jest miejsce, które należy do wszystkich” – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Dziadowej Kłodzie z okazji 150. rocznicy istnienia parafii. Biskup kaliski poświęcił odnowioną świątynię i udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania
W homilii biskup dziękował proboszczowi i wiernym za troskę o świątynię. „Pragnę podziękować za waszą miłość do Kościoła, za troskę o świątynię, za ofiarność i modlitwy. Robicie to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla następnych pokoleń. Nigdzie w Piśmie Świętym nie znajdziemy miejsca, gdzie Pan Bóg domagałby się od nas bogatych świątyń, złoconego tabernakulum. On chce mieszkać w naszych sercach” – powiedział bp Janiak.
Zaznaczył, że świątynia jest miejscem, gdzie człowiek uczy się modlitwy i przyjmuje sakramenty święte. „Kościół jest budowany po to, żeby oddawać cześć Panu Bogu, ale też przyjmować sakramenty święte, żeby przekazywać prawdy wiary. To jest miejsce, które należy do wszystkich” – mówił.
Zachęcał wiernych, aby dbali o swoje wnętrze. „Wiara jest łaską i darem, ale można ją stracić. Kto nie będzie pielęgnował wiary w swoim sercu, nie będzie modlił się, to prędzej czy później straci wiarę. Ile potrzeba wysiłku, żeby zadbać o wnętrze. Wielu ludzi przeżywa depresję, bo nie dbają o wnętrze, o samodyscyplinę. Proszę was – dbajcie o swoje wnętrze, o stan ducha, tak jak dbacie o tę piękną świątynię. W tym bardzo pomocne są sakramenty święte, bo błądzić jest rzeczą ludzką, ale miłosierdzie Boże jest bez granic” – przekonywał hierarcha.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Leszek Szkopek, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie i dziekan dekanatu sycowskiego, ks. Tadeusz Siwczyński, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Dziadowej Kłodzie i ks. kan. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa.
Po raz pierwszy miejscowość wymieniona została w źródłach pisanych jako „Czadowacloda” w 1305 r. Początkowo wieś stanowiła własność rycerską, a później wchodziła w skład Księstwa Sycowskiego. W latach 1615-1810 należała do zakonu krzyżowców z czerwoną gwiazdą (późniejszych kanoników regularnych).
Do budowy kościoła parafialnego przystąpiono 13 września 1866 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kupietza. Kościół został poświęcony 27 września 1868 r.
Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVIII i XIX w., a w tylnej części kościoła ulokowany jest chór muzyczny z prospektem organowym wykonanym w 1871 r. przez Johanna Spiegla, a przebudowanym przed I wojną światową przez Wilhelma Sauera z Frankfurtu nad Odrą.
W rokokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Bożej Niepokalanej. Są też XVIII-wieczne rzeźby: Matki Bożej pod krzyżem, św. Józefa, św. Jana Apostoła i św. Anny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.