Zaprezentowano książkę-wywiad „Dialog leczy rany”
15 marca 2018 | 21:04 | dg (KAI) | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się 15 marca prezentacja książki-wywiadu z abp. Światosławem Szewczukiem „Dialog leczy rany. O Bogu, Kościele i świecie”. Rozmowę ze zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) przeprowadził Krzysztof Tomasik, redaktor KAI. Oprócz nich na spotkanie przybyli m.in. kard. Kazimierz Nycz i bp Artur Miziński. Prowadzący je Marcin Przeciszewski, prezes KAI, stwierdził, że „książka jest bardzo ważna, potrzebna i aktualna szczególnie dziś”.
Wprowadzając do książki Krzysztof Tomasik przedstawił zasady autentycznego dialogu i wyraził nadzieję, że wywiad-rzeka będzie kompendium wiedzy o dialogu i zaproszeniem do leczącego rany uczestnictwa w nim.
Swą wypowiedź zakończył motywem muzycznym: „Księże arcybiskupie, udało nam się skomponować i nagrać niezłą sonatę na skrzypce i fortepian, w której pobrzmiewa duch przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Jak w każdej sonacie jest tam allegro prezentujące obecną sytuację na Ukrainie oraz historię i piękno Kościoła greckokatolickiego. Jest smutne adagio z tragiczną historią Kościoła męczenników, dramatycznymi dziejami i współczesnością Ukrainy, z tragicznymi relacjami polsko-ukraińskimi w dziejach naszych narodów, z trudnymi stosunkami z rosyjskim prawosławiem. Ale jest też menuet z drogą Księdza Arcybiskupa do wiary i Kościoła, historią kapłańskiego powołania i biskupiego terminowania pod skrzydłami kard. Bergoglio, dzisiaj papieża Franciszka. Na koniec jest też finalne allegro z pojednaniem polsko-ukraińskim, z perspektywami autentycznego dialogu jednego Kościoła katolickiego, podkreślam: jednego Kościoła dwóch obrządków rzymskokatolickiego i bizantyjskoukraińskiego. A także wobec wyzwań współczesnego świata, przed jakimi stoimy”.
Redaktor KAI zaznaczył: „Mam taką osobistą prośbę, aby Państwo przy lekturze książki skupili się na muzyce skrzypiec, którą gra ksiądz arcybiskup, gdyż moja partia fortepianu jest tylko dla niej skromnym akompaniamentem”.
Abp Szewczuk podziękował za wstęp do książki kard. Stanisławowi Dziwiszowi, wyznając, że jeszcze nikt w jego życiu tak dobrze o nim nie mówił. „Jeszcze nigdy nie pisałem takich książek. I to chyba symboliczne, że ta pierwsza książka ukazała się w języku polskim. Gdyby nie zaproszenie ze strony KAI i pana redaktora, nigdy bym nie zdążył napisać żadnego tekstu i żadnej książki” – wyznał zwierzchnik UKGK.
„Bardzo dziękuję za doskonały tytuł tej książki. Dzisiaj naprawdę nikt nie czyta książek czy długich artykułów, ale wszyscy czytają tytuły. Zwłaszcza na Facebooku. Dokładnie w tych trzech słowach Krzysztof Tomasik powiedział to, czego nawet nie zdążyłem chyba powiedzieć w całej tej książce. To naprawdę jest sztuka dziennikarza, za którą bardzo serdecznie dziękuję” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki.
„Dialog jest wymianą życiem, nie tylko informacją. Według doktryny teologicznej Kościoła wschodniego to jest droga do ubóstwienia, stawania się sobą, do uczestnictwa w życiu Pana Boga” – zaznaczył abp Szewczuk i dodał: „Kiedy człowiek staje się zdolny do dialogu z innym, razem przeżywamy moment uzdrowienia”.
Arcybiskup zaznaczył, że bardzo inspiruje się Janem Pawłem II: „On był pasterzem dialogu, który niszczył mury rozdzielenia, mury uprzedzenia. W ten sposób był wielkim apostołem pojednania, lekarzem Europy. Zapraszając do dialogu leczył ten kontynent, który po II wojnie światowej był tak zraniony”.
„Jeśli chodzi o dialog polsko-ukraiński, jesteśmy ofiarami dwóch systemów ateistycznych, nazistowskiego i komunistycznego. Ofiarami dwóch wojen pomiędzy Polakami i Ukraińcami z ubiegłego stulecia. Niebezpieczeństwem jest to, że jesteśmy skoncentrowani tylko na własnym bólu. A dialog pomaga wyjść z tego zakrytego sposobu istnienia z własnym bólem do innego, dlatego jest fundamentem uzdrowienia” – wskazał hierarcha.
Zauważył, że dużym problemem jest fakt, że się wzajemnie nie znany: „Zdajemy sobie sprawę, że Ukraińcy nie znają Polaków, ich bólu, historii, aspiracji i dążeń. Ale również jak Polacy nie znają Ukraińców, nie wiedzą o naszych bólach i aspiracjach”. „Potrzebujemy dialogu, żeby się poznać” – dodał.
„Myślę, że ta prowokacja do dialogu, w pozytywnym sensie tego słowa, którą rozpoczęliśmy w tej małej książce, będzie dobrą nagrodą do poznania się nawzajem. Pomiędzy naszymi państwami, Kościołami, kulturami. Tylko w ten sposób możemy się przeciwstawić tym demonom, które powstają teraz ponownie w Europie i podsycają nienawiść, wojnę, śmierć i ból” – wyraził nadzieję abp Szewczuk.
Kard. Kazimierz Nycz zwrócił uwagę na wymiar edukacyjny książki, który jest nie do przecenienia. Wskazał też, że ważną rzeczą, na którą zwraca uwagę abp Szewczuk, jest rozdzielanie płaszczyzn przy współpracy: „mają swoją robotę do zrobienia w naszych relacjach politycy, historycy i Kościoły. We współpracy, a nie w próbie zastępowania się”.
„Musimy sobie jasno zdefiniować, co to jest przebaczenie i pojednanie, jeśli chodzi o chrześcijański wymiar” – zaznaczył kardynał.
W prezentacji książki wzięli udział bp Włodzimierz Juszczak (ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej), bp Teodor Martyniuk (biskup Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego), były prezydent Bronisław Komorowski, Andrij Deszczycia (ambasador Ukrainy w Polsce), Kazimierz Kuberski (dyrektor biura ds. kontaktu z Ukrainą w Kancelarii Prezydenta RP), ks. mitrat Stefan Batruch (KUL), archimadryta Sergiusz Gajek (zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego), Piotr Tym (prezydent Związku Ukraińców w Polsce), Katarzyna Sirocka (przewodnicząca Związku Ukrainek w Polsce) a także liczni dziennikarze i zainteresowani tematem spotkania.
Abp Światosław Szewczuk jest zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, a także muzykiem, medykiem i przyjacielem papieża Franciszka. W książce po raz pierwszy wyczerpująco i szczerze opowiada o przeszłości i teraźniejszości najliczniejszego na świecie katolickiego Kościoła wschodniego i nie tylko. Wywiad-rzeka ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa „Znak”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.