Kalisz: nuncjusz apostolski w Polsce przewodniczy Mszy św. ku czci św. Józefa
18 marca 2018 | 12:20 | ek | Kalisz Ⓒ Ⓟ
– Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia. Wiara w Jezusa i wierność Ewangelii to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła – mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. w wigilię uroczystości św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
Tegoroczny odpust należy do szczególnych, ponieważ obchodzony jest w ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego .
W homilii abp Salvatore Pennacchio, odwołując się do życia św. Józefa, przytaczał wersety z Ewangelii mówiące o tym świętym. – W Józefie jest pewna cecha widoczna i obecna w każdym wersecie w Ewangelii. Tym przymiotem jest milczenie, stąd tradycja nadała mu przydomek „milczący” – powiedział celebrans.
Wskazywał, że św. Józef był ciągle w drodze. – Z Nazaretu Józef udał się do Betlejem, gdzie narodził się Jezus, z którym musiał wraz z Maryją uciekać do Egiptu. Wróciwszy stamtąd, ponownie udał się do niewielkiego nazareńskiego miasteczka. Gdy Jezus miał dwanaście lat, Józef i Maryja przybyli do Jerozolimy. Tam ich Syn się zagubił, lecz rychło został odnaleziony pośród uczonych w świątyni. Józef był ciągle w drodze, a jego aktywność trwała od nocy do nocy. Był więc człowiekiem czynu – podkreślał nuncjusz apostolski.
Ukazując duchowość św. Józefa kaznodzieja zaznaczył, że był on człowiekiem Ewangelii. – Św. Józef jest człowiekiem Ewangelii w podwójnym znaczeniu. Po pierwsze, dlatego, że należy do nielicznych świętych opisanych i obecnych w Ewangelii. Po wtóre, odznacza się postawą głęboko ewangeliczną. Wynikała ona z bliskości życia Józefa z Chrystusem – akcentował hierarcha.
Podkreślił, że św. Józef był miłośnikiem milczenia, ponieważ we wszystkich wydarzeniach, które go w życiu spotkały, milczał. – Milczenie mówi o nim najwięcej. Jest wizytówką jego życia. Milczenie oznacza pozostawienie w sobie przestrzeni dla Boga, która nie jest zajęta własnymi słowami. Józef we dnie i nocy wycofuje się ze swoimi słowami, aby zrobić miejsce Bogu, który mówi. Józef milczy, po to, aby słuchać, a słucha po to, aby przekazane mu słowo Boże wprowadzić w czyn – zauważył kaznodzieja, który dodał, że św. Józef na słowo Pana zawsze odpowiadał czynem.
Hierarcha wspominając wizytę św. Jana Pawła II w Kaliszu wskazał na wypowiedziane wówczas słowa odnoszące się do św. Józefa: „Dziękuję św. Józefowi za to, że obrał sobie miejsce szczególnej obecności w Kaliszu. Szczęśliwa jest wasza diecezja, że ma tak potężnego patrona. Niechaj święty Józef wyprasza waszej diecezji i całemu Kościołowi w Polsce gotowość wiernego służenia zbawczej woli Bożej, aby za jego przykładem i wstawiennictwem mógł wiernie postępować drogami świętości i sprawiedliwości” – cytował celebrans.
Prosił wiernych, aby na wzór św. Józefa byli ludźmi Ewangelii. – Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia. Mamy żyć w pełni Ewangelią, tym, co otrzymaliśmy od Jezusa Chrystusa i z Tradycji. Wiara w Jezusa i wierność Ewangelii to główne wyzwania dzisiejszego Kościoła – mówił nuncjusz apostolski.
Przekonywał, że św. Józef w rozgadanym i rozkrzyczanym dzisiaj świecie, w powodzi pustych słów, przypomina o zapomnianym darze milczenia. – W tym zagonionym świecie, w którym nie istnieje czas dla siebie samego, a tym bardziej dla Boga, trzeba odkryć sens milczenia. Koniecznie musimy uczyć się, że milczenie jest drogą do osobistego i wewnętrznego spotkania z obecnością Boga w nas. Szczególnie dzisiaj, w piątą niedzielę Wielkiego Postu, kiedy Kościół koncentruje naszą uwagę na misterium krzyża, wchodząc milczeniem w przepaść męki Chrystusa, zechciejmy, jak święty Józef, być ludźmi milczenia – powiedział arcybiskup.
Dodał, że pełną odpowiedzią na słowo Boże jest czyn. – Starajmy się, by słyszane słowo Boże podczas liturgii słowa, rozważania męki Pańskiej, rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw paschalnych, było wprowadzane w czyn. Byśmy byli, jak wasz Patron, ludźmi czynu – zachęcał hierarcha.
Przypomniał, że papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Kościele w Polsce. – Niech ten niezwykły Rok inspiruje do zgłębiana duchowości św. Józefa, czerpania z niej uniwersalnego przesłania i do częstej modlitwy za Ojca Świętego – mówił abp Pennacchio.
Po komunii św. biskup kaliski Edward Janiak w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa odmówi modlitwę polecającą duchowieństwo, osoby konsekrowane i wszystkich wiernych świeckich potężnemu patronowi.
Na zakończenie Mszy św. nuncjusz apostolski udzielił szczególnej łaski, jaką jest papieskie błogosławieństwo z odpustem zupełnym dla wiernych zgromadzonych w kaliskim sanktuarium św. Józefa lub uczestniczących w tej uroczystości duchowo za pośrednictwem Telewizji Internetowej Dom Józefa.
Wraz z nuncjuszem apostolskim abp Salvatore Pennacchio, Mszę św. koncelebrują: biskup kaliski Edward Janiak, pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała, biskup pomocniczy Łukasz Buzun i kapłani.
Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 grudnia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego. Rok ten jest szczególną łaską, jaką Ojciec Święty na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, a także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym kaliską bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku.
W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.
25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.