We wtorek bazylika Matki Bożej
20 marca 2018 | 08:16 | mip (KAI) | Rzym Ⓒ Ⓟ
Kościół Matki Bożej znajduje się przy skrzyżowaniu Via Lata z jedną z popularnych rzymskich ulic – Via del Corso. W starożytności była to główna droga, prowadząca z Rzymu na północ przez bramę del Popolo.
Dzisiejszy kościół zbudowano na gruzach poprzedniego w końcu XV w. z woli Innocentego VIII. Obecny kształt uzyskał w XVI w. Fasada i portyk pochodzą natomiast z XVII w. Bazylika Matki Bożej jest kościołem stacyjnym stosunkowo niedawno. Zastąpiła sąsiadującą starożytną bazylikę św. Cyriaka, zburzoną podczas przebudowy miasta, zainicjowanej przez Aleksandra VII.
Jak głosi legenda kościół znajduje się w miejscu, gdzie mieszkał św. Paweł. Inne opowieści wskazują, że również mogli przebywać tutaj apostołowie Piotr i Jan oraz ewangelista Łukasz. Do dziś w podziemiach świątyni znajdują się starożytne pomieszczenia oraz ołtarz, przy którym w czasach Apostoła Narodów sprawowano Eucharystię.
Z kolei w ołtarzu znajduje się najstarsze w kościele malowidło przestawiające Maryję Orędowniczkę, której autorstwo tradycja przypisuje św. Łukaszowi.
Wnętrze bazyliki zachwyca barokowym dostojeństwem. Elegancji nadają kolumny z czerwonego jaspisu w nawie głównej, ołtarz autorstwa Berniniego oraz zdumiewający iluzoryczny fresk na sklepieniu. W kościele znajdują się także najpiękniejsze w Rzymie organy, zdobione srebrem.
Można tu znaleźć również grób rodziny Bonaparte. Za zgodą papieża Piusa VII zamieszkała w Rzymie po przegranej Napoleona pod Waterloo i wypędzeniu z Francji.
Czytaj także: Stacje Wielkiego Postu – pielgrzymka szlakiem kościołów stacyjnych
***
We wtorek, 20 marca liturgie stacyjne odprawiane są:
Warszawa: parafia Najczystszego Serca Maryi, ul. Chłopickiego 2
Kraków: kościół św. Jadwigi, Krowodrza
Poznań: kościół św. Anny, ul. Limanowskiego 13
Lublin: parafia Chrystusa Króla, ul. Ponikwoda 32
Łódź: parafia św. Józefa, ul. Ogrodowa 22
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.