Medal Pro Ecclesia et Pontifice dla Antoniego Zięby
20 marca 2018 | 09:05 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Podczas poniedziałkowej uroczystości św. Józefa w bazylice Mariackiej w Krakowie abp Marek Jędraszewski wręczył dr. inż. Antoniemu Ziębie, znanemu działaczowi pro-life, papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice. – Udało nam się przede wszystkim zmienić świadomość społeczną. Mamy współcześnie większość społeczeństwa za prawem do życia – to wielka łaska i sukces – powiedział wyróżniony w wywiadzie przeprowadzonym przez Joannę Adamik z Biura Prasowego Archidiecezji Krakowskiej po otrzymaniu odznaczenia.
Jak stwierdził Zięba, otrzymany medal traktuje jako nagrodę zespołową. – Bez moich drogich przyjaciół, współpracowników formalnych i nieformalnych na pewno takich efektów by nie było – mówił. Dodał, że ma nadzieję, iż odznaczenie będzie także stanowić formę zachęty dla młodszych pokoleń.
– Mam już swoje lata i powoli nowi przyjaciele wchodzą na front batalii o życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Myślę, że ta nagroda będzie im wyznaczała kierunek trwałego, cierpliwego, ufnego zaangażowania – powiedział.
Zapytany o początki działalności przyznał, że Pan Bóg przemówił do niego zgodnie z jego inżynierskim wykształceniem – za pomocą rysunku i liczb. – W kościele Chrystusa Króla w Wiedniu, w gablocie parafialnej zobaczyłem przerażający plakat. Było to zdjęcie dzieci w worku na śmieci zabitych w wyniku aborcji. Potem zobaczyłem wydaną poza cenzurą komunistyczną broszurę ks. Dzięgiela, w której były przerażające liczby, m.in. z szacunkami naukowymi, że wówczas ginęło w Polsce 800 tys. dzieci rocznie – wspomniał.
To spowodowało, że poczuł, że musi coś zrobić. – W tym momencie wiedziałem, że muszę się zaangażować. Wiedziałem, że nie mogę pozostać wobec tej masowej, straszliwej zbrodni obojętny – opowiadał. Pierwszym krokiem było założenie wraz z przyjacielem inż. Adamem Kisielem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, która działa do dziś, a której powstanie zainspirowało nauczanie św. Jana Pawła II podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.
Na pytanie o wymierne efekty ich pracy odpowiedział, że przede wszystkim udało się zmienić świadomość społeczną, co nie było proste w ramach początków działalności w warunkach komunistycznej cenzury.
– Mamy współcześnie większość społeczeństwa za prawem do życia – to wielka łaska i sukces. Druga sprawa to zniesienie stalinowskiej ustawy aborcyjnej z kwietnia 1956 roku. Ustawa z 7 stycznia 1993 roku, niedoskonała, bo z trzema wyjątkami, to był sukces, wielka łaska Boża i przełom cywilizacyjny – dopowiedział.
Jego zdaniem, Polacy za mało cieszą się ze swoich sukcesów, a tych jest dużo. – Jesteśmy pierwszym krajem na świecie, który w warunkach demokracji odrzucił proaborcyjne ustawodawstwo i przyjął ustawodawstwo pro-life. To, co się udało, to także wprowadzenie do szkół dobrego wychowania do życia w rodzinie. To jest ewenement w Europie – mówił.
Dodał, że trzeba pamiętać także o tym, że w Polsce jest również najmniejsza liczba przerwań ciąży u nieletnich uczennic w Europie oraz zaznaczając, że sukcesem jest też zablokowanie permisywnej edukacji, która bazowała na rozdawaniu środków antykoncepcyjnych czy nawet wczesnoporonnych nieletnim uczennicom.
Odnosząc się do przyszłych wyzwań, wyróżniony papieskim medalem mówił o zapłodnieniu in vitro, które nazwał procedurą śmierci. – Jeżeli mamy rzetelne dane statystyczne krajów europejskich, że dziewięćdziesiąt kilka procent dzieci poczętych ginie przed narodzeniem, to nie jest to procedura życia, ale śmierci i kalectwa. I podkreślam – odrzućmy, zablokujmy in vitro, a promujmy i wspierajmy naprotechnologię, metodą etyczną szanującą godność małżonków, szanującą życie poczętych dzieci. To są ogromne zadania – powiedział na zakończenie.
Dr inż. Antoni Zięba jest działaczem pro-life, publicystą oraz wykładowcą akademickim. Pełni funkcję prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka oraz wiceprezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Jest także współzałożycielem Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci oraz Światowej Krucjaty Modlitwy w intencji obrony życia człowieka (World Prayer for Life). W swoim dorobku ma liczne publikacje dotyczące obrony życia. Za swoją działalność otrzymał dotychczas medal Komisji Edukacji Narodowej, medal Senatu Rzeczpospolitej Polskiej oraz nagrodę Fundacji Jana Pawła II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.