Abp Jędraszewski do uczestników EDK: idziecie drogą Jezusa Chrystusa
24 marca 2018 | 09:50 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Sensem Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest zjednoczenie z cierpiącym Chrystusem – podkreślił abp Marek Jędraszewski, który w Myślenicach przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EKD). Metropolita krakowski podkreślał, że Droga Krzyżowa jest drogą radości, bo Jezus jest zwycięzcą śmierci.
Według metropolity krakowskiego, Ekstremalna Droga Krzyżowa stwarza możliwość łączenia się ludzi z cierpieniem Jezusa. „To jest sens tego wysiłku i tej drogi krzyżowej” – podkreślał, dodając iż jest wiele powodów, by ofiarować swoje cierpienie dla zbawienia i dla dobra Kościoła, bo „świat jest nabrzmiały od niewierności, słabości, a niekiedy wprost zaprzeczenia Ewangelii”.
W tym kontekście wymienił demonstracje tzw. czarnego piątku, które odbyły się w kilku miastach w Polsce. Odniósł się także do jednego z najbardziej popularnych sloganów kobiet walczących o legalną aborcję: „mam prawo do własnego ciała”. „Każdy ma prawo do własnego ciała. Ale dziecko poczęte w łonie matki nie jest jej ciałem. To jest ktoś inny, ktoś powołany, by żyć, by cieszyć się życiem, by być otoczonym miłością” – wyjaśniał zgromadzonym na Eucharystii.
„Odrzucenie dziecka nienarodzonego to przekreślenie własnych szans, by okazywać komuś miłość i dzięki tej miłości samemu wzrastać. Nie ma większego nieszczęścia niż odbieranie sobie i drugiemu człowiekowi prawa do miłości” – dodał.
Na zakończenie abp Jędraszewski zwrócił się bezpośrednio do mających wyruszyć na Ekstremalną Drogę Krzyżową. Stwierdził, że jest to droga niełatwa i naznaczona wysiłkiem, ale może stać się drogą radości, bo Jezus jest zwycięzcą śmierci. „Śpiewajcie Panu, wysławiajcie Pana, idąc za Nim po to, aby przemieniał świat i aby ostatecznie Jego miłość stała się ostatnim i najważniejszym słowem w dziejach każdego człowieka” – podsumował hierarcha.
Ekstremalna Droga Krzyżowa powstała w 2009 roku w Krakowie, w duszpasterstwie prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka. Projekt, który dziś angażuje dziesiątki tysięcy osób w Polsce i na świecie, zainicjowało kilku młodych mężczyzn tworzących projekt Męska Strona Rzeczywistości. Pomysł był odpowiedzią na zaobserwowany przez nich „kryzys męskości”. Przejście długiej i trudnej trasy miało być antidotum na męską „miękkość”, przywiązanie do komfortu i łatwizny.
W 2017 roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział ponad 60 tys. osób. Uczestnicy podjęli wyzwanie w 11 państwach, w tym 252 miastach. Według szacunków organizatorów, uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przejdą w tym roku ponad 30,5 tys. km na prawie 720 trasach. Pątnicy wyruszyli z 351 miejscowości w 18 państwach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.