Hiszpania: większe wpływy z podatku, mniej wpłacających
25 marca 2018 | 12:00 | kg (KAI/ElMundo) | Madryt Ⓒ Ⓟ
Kościół katolicki w Hiszpanii uzyskał w 2017 r. rekordową sumę 256,21 mln euro z tytułu odpisów od podatków, czyli o 7 mln więcej niż rok wcześniej. Jest to najwyższa suma od 2007, gdy wprowadzono obecny system finansowania Kościołów za pośrednictwem tego rodzaju potrąceń.
Jednocześnie o 1,39 proc. zmalała liczba tych, którzy zadeklarowali przeznaczenie 7 promili od swych podatków na rzecz Kościoła i po raz pierwszy spadła poniżej 34 proc. ogółu podatników (33,54 proc.).
Z danych ogłoszonych przez hiszpańskie władze finansowe wynika, że w 2017 Kościół stracił 234768 deklaracji, co w praktyce oznacza spadek liczby wpłacających o prawie pół miliona, gdyż co najmniej 20 proc. zeznań podatkowych jest wypełnianych wspólnie przez oboje małżonków.
„Nie jesteśmy zadowoleni ani uradowani z powodu tych danych. Musimy dowiedzieć się, co robimy źle, aby potem robić to dobrze” – skomentował te wyniki zastępca sekretarza ds. ekonomicznych Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej Fernando Giménez Barriocanal. Wśród przyczyn tego spadku wymienił brak znajomości przepisów u „nowych płatników, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z takimi przekazami pieniężnymi”, „nowe mechanizmy wprowadzone w ubiegłym roku przy wypełnianiu deklaracji, które nie zachęcają do takich odpisów” i nowe elektroniczne sposoby rozliczania się z fiskusem.
W tej sytuacji przedstawiciel Kościoła poprosił władze finansowe, aby pozwoliły tym, którzy mają trudności z wypełnianiem swych dokumentów, robić to w sposób tradycyjny przez postawienie krzyżyka w rubryce „Kościół” i żeby taka możliwość nie była ukryta przy ostatecznym odkodowywaniu.
Innym powodem odejścia części podatników od Kościoła jest, zdaniem mówcy, koniec kryzysu i poprawa sytuacji gospodarczej kraju. „Niektórzy mogą pomyśleć, że w tych warunkach działalność Kościoła nie jest już tak konieczna” – wyjaśnił wicesekretarz ds. ekonomicznych episkopatu. Podkreślił, że wprawdzie pomoc najbardziej potrzebującym nie jest już tak niezbędna, „to jednak nadal są osoby żyjące w sytuacji wykluczenia, które w dalszym ciągu potrzebują pomocy i Kościół jest po ich stronie”.
Giménez Barriocanal zwrócił uwagę, że Kościół katolicki nie był jedyną instytucją, która doświadczyła spadku deklaracji z odpisami na swoją rzecz za 2016 r. Podobne proporcjonalnie straty odnotowało też szereg innych organizacji i liczba deklaracji, w których nie wskazano ani na Kościół, ani na inne cele społeczne, wzrosła o 600 tysięcy. Jego zdaniem niezbędne jest lepsze wyjaśnienie pracy, wykonywanej przez Kościół i zapoznanie obywateli z działaniem tych mechanizmów, które pozwalają im przeznaczać drobną część ich podatków na te cele.
W 13 spośród 17 wspólnot autonomicznych, na jakie dzieli się Hiszpania, odnotowano wzrost wpływów z tytułu odpisów, podczas gdy odsetek deklaracji zmalał mniej więcej w równym stopniu we wszystkich wspólnotach. Najwyższy procent odpisów na rzecz Kościoła wystąpił w Kastylii-La Mancha – 45,94 proc., następnie w La Rioja – 45,37, Estremadurze – 44,70, Murcji – 43,96 oraz w Kastylii i Leonie – 43,26 proc. Spadek wystąpił w Aragonii, Asturii, Andaluzji i Estremadurze. Natomiast najwyższe wkłady finansowe wniosły Madryt, Barcelona, Walencja, Vizcaya, Sewilla, Murcja i Saragosa.
O ogólnym wzroście środków na rzecz Kościoła zadecydowały przede wszystkim 23672 deklaracje, których autorzy postanowili przeznaczyć na ten cel odpisy powyżej 30 tys. euro. Jest to w dużym stopniu wynik poprawy sytuacji gospodarczej kraju. Łącznie przeznaczenie 7 promili na potrzeby Kościoła zaznaczyło w swych deklaracjach 7 112 844 osoby, co oznacza, że w praktyce było to ponad 8,5 mln mieszkańców kraju, jako że ok. 20 proc. zeznań podatkowych jest wypełnianych wspólnie przez dwoje małżonków.
Jednocześnie o 2,5 proc. – z 60 do 62,5 proc. – wzrosła liczba tych deklaracji, których autorzy wskazali na odpis 7 promili zarówno na Kościół, jak i na inne cele społeczne.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.