W Kalwarii Pacławskiej odbyło się Misterium Męki Pańskiej
25 marca 2018 | 21:02 | pab | Kalwaria Pacławska Ⓒ Ⓟ
Tradycyjne Misterium Męki Pańskiej odbyło się po raz kolejny w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Zgromadziło kilka tysięcy pielgrzymów z południowo-wschodniej Polski. W biblijne postaci wcieliło się ok. 50 aktorów amatorów – mieszkańców okolicznych miejscowości.
Pierwsze misterium na dróżkach kalwaryjskich zorganizowano w 1995 r. Wówczas przygotowali je franciszkanie konwentualni, którzy są opiekunami kalwaryjskiego sanktuarium. – Tegoroczne było dwudziestym, podczas którego występowali wyłącznie mieszkańcy – zauważył o. Krzysztof Hura, kustosz Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej.
Zakonnicy jednak nadal koordynują przygotowania i przebieg misterium. Od wielu lat reżyserem jest Zbigniew Wiarski, związany z amatorskim teatrem „Fredreum” w Przemyślu.
Inscenizacja przedstawia ostatnie sceny z życia Jezusa od ostatniej wieczerzy po śmierć na krzyżu. Podzielona jest na dwie części: „Wieczernik” i „Na krzyż z Nim”. Trasa przemarszu wiedzie stromą drogą, która prowadzi przez polany i las. Jednocześnie odprawiane jest nabożeństwo drogi krzyżowej. Poszczególne stacje i jednocześnie sceny misterium, znajdują się przy kaplicach na dróżkach kalwaryjskich. Wraz z aktorami pokonują ją pielgrzymi.
Kolejna okazja uczestniczenia w misterium w Kalwarii Pacławskiej nadarzy się w Wielki Piątek w samo południe. Po jego zakończeniu, o godz. 16.00 rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.
W Kalwarii Pacławskiej znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na dróżkach zlokalizowano 41 kaplic kalwaryjskich. 35 z nich służy do rozważania tajemnic Męki Pańskiej, a także tajemnic związanych z życiem Matki Bożej (Zaśnięcia, Pogrzebu i Wniebowzięcia).
Początki klasztoru, jak i osady Kalwaria Pacławska, sięgają XVII w. Dzisiejszy kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego konsekrowany został 29 września 1776 r. przez biskupa obrządku ormiańskiego z Kamieńca Podolskiego Jakuba Waleriana Tumanowicza. Świątynia przeszła dwa poważne pożary w latach 1855 i 1862. Zniszczeniu uległ klasztor, obiekty gospodarcze i zewnętrzne elementy architektoniczne kościoła, jednak przed uszkodzeniem zachowało się wnętrze. Zjawiskom tym przypisano cudowną opiekę Matki Bożej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.