Łódź: prof. Adam Strzembosz o Polakach i Kościele
27 marca 2018 | 11:21 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ
Serią debat zatytułowanych „Polskość – Inspiracje – Obowiązki”, odbywającą się w domu arcybiskupa łódzkiego, Archidiecezja Łódzka przygotowuje się do obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Pierwsza debata pomiędzy prof. Karolem Modzelewskim i prof. Adamem Strzemboszem odbyła się w poniedziałek 26 marca br. Spotkanie poprowadzili znani publicyści: Marek Zająć i Zbigniew Nosowski.
– Bardzo trudno jest powiedzieć jak silne będą w przyszłości związki między chrześcijaństwem, a Polskimi obywatelami. Tego nie wiemy – mówił podczas debaty prof. Strzembosz. – Natomiast oczywiście w historii Kościół odegrał ogromną rolę i ze względu na zabory, i ze względu okupację, i ze względu na ten okres, który nazywamy stalinizmem. Tutaj rola Kościoła była nie do przecenienia – mówił b. prezes Sądu Najwyższego prawnik.
Strzembosz wskazał, że w okresie zaborów Kościół stanowił w zasadzie najważniejszy łącznik, bo dla Polaków ważna była religia, nie tylko wspólny język. Przypomniał, że na ziemiach polskich żyli także prawosławni i ewangelicy. Z koeli podczas wojny – mówił prawnik – można było w oparciu o wspólnotę cementowaną wiarą oprzeć się straszliwym rzeczom, które działy się w ciągu tych pięciu lat. Natomiast w okresie stalinowskim, Kościół był alternatywą wobec tej prymitywnej filozofii, która jednak była bardzo dla wielu przekonująca – tłumaczył prelegent.
Z kolei historyk Karol Modzelewski wyraził opinię, że „ci, którzy nie poczuwają się do więzi narodowej, przesadzają z tym samopoczuciem, bo wiedzą, że są Polakami i na pewno odbierają to, co rani poczucie Polskości, jako to, co ich rani osobiście”. Wskazywał, że bycie Polakiem jest wartością samą w sobie.
„Uważam, że dobrze by było, żeby Polska pozostała w Unii Europejskiej i żeby Unia przetrwała swój wewnętrzny kryzys, ale w przewidywalnej przyszłości nie uważam, żeby wszystkie narody zlały się w jedną całość zatrącając swoją odrębność i tożsamość” – mówił zasłużony działacz antykomunistycznej opozycji.
Na kolejną debatę abp Grzegorz Ryś zaprosił dwie postacie z, jak zaznaczył, bardzo różnych stron sceny życia publicznego: prof. Ryszarda Bugaja i marszałka Marka Jurka. „To co ich na pewno łączy, to jest to, że to są ludzie głębokiego patriotyzmu i potrafią ze sobą rozmawiać” – mówił metropolita łódzki. Drugie spotkanie z cyklu „Polskość – Inspiracje – Obowiązki” odbędzie się 23 kwietnia.
W debacie udział redaktorzy naczelni łódzkich mediów, rektorzy uczelni, dyrektorzy teatrów i filharmonii, duchowni bratnich Kościołów chrześcijańskich oraz maturzyści I Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.
Obok uczestniczących w debacie na żywo w domu biskupim, każdy mógł ją śledzić na kanale YouTube i na Facebooku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.