Bp Libera w Wielki Czwartek: kapłaństwo zawsze pozostanie tajemnicą
29 marca 2018 | 13:33 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Kapłaństwo zawsze było i wciąż pozostaje tajemnicą – powiedział biskup płocki Piotr Libera podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku. Poświęcił także oleje, potrzebne przy udzielaniu sakramentów świętych. Kapłani, którzy odnowili przyrzeczenia kapłańskie, w darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań do kapłaństwa.
Bp Libera na wstępie homilii zaznaczył, że z zabieganej codzienności księża rzadko mają okazję dziękować za dar kapłaństwa, ale w dniu ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa muszą stanąć w pokorze wobec tajemnicy swojego kapłaństwa, bo ono „zawsze było i wciąż pozostaje tajemnicą”.
„Tajemnicą, która kryje w sobie prawdziwą wielkość płynącą z Bożego wybrania i namaszczenia. Jednocześnie nakłada ona ogromny ciężar, bo droga, którą idą kapłani jest nierozerwalnie związana z krzyżem Jezusa Chrystusa. Świadomość tego faktu nakłada na nich brzemię odpowiedzialności, z którą czasem trudno sobie poradzić” – stwierdził hierarcha.
Przyznał, że realia codziennego życia odzierają z kleryckich marzeń. Po kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu latach kapłaństwa o wiele wyraźniej dostrzega się ciężar ofiarowanej łaski, której nie da się oderwać od Chrystusowego Krzyża. Zaznaczył też, że jeśli któryś z braci w kapłaństwie będzie doświadczał jakiegoś kryzysu, to powinien przyjść i o tym powiedzieć, porozmawiać, przedstawić swój ból.
„Jeżeli nie będziemy mogli liczyć na siebie nawzajem, to bardzo łatwo możemy ugiąć się pod ciężarem naszych słabości. Możemy zagubić się w coraz bardziej zagmatwanym labiryncie dzisiejszego świata. Dlatego musimy sobie pomagać, wspierać się wzajemnie, ufać sobie nawzajem” – zaakcentował biskup płocki.
Podzielił się także z obecnymi swoją troską: jest to malejąca liczba kleryków w płockim seminarium. Poprosił, aby robić wszystko, aby nie zabrakło następców. Dlatego bardzo potrzebne jest świadectwo i zaangażowanie kapłanów pracujących na „pierwszej linii”, w parafiach. To proboszcz i wikariusz są tymi, którzy pracując z młodzieżą „mają szansę dostrzec, a potem pielęgnować ziarno powołania, które przecież Jezus nieustannie rzuca w młode serca”.
Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej płockiej zostały poświęcone oleje, używane przy sprawowaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń oraz namaszczenia chorych. Ponadto wszyscy kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. W darze ołtarza złożyli deklaracje modlitwy i postu w intencji powołań kapłańskich.
Eucharystię w katedrze koncelebrowało trzech biskupów: ordynariusz Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski i biskup senior Roman Marcinkowski. Obecnych było kilkuset księży z diecezji, klerycy, siostry zakonne, wierni świeccy.
Po Mszy św. prezbiterium Kościoła płockiego spotkało się na agapie w Opactwie Pobenedyktyńskim. Ogłoszono tam 8 kanoników dwóch kapituł: Katedralnej Płockiej i Kolegiackiej Pułtuskiej oraz odznaczonych tytułem kanonika.
W gronie odznaczonych znalazł się jeden kapłan spoza diecezji płockiej – ks. kan. mgr Marian Ofiara, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie w diecezji toruńskiej, kustosz Sanktuarium Diecezjalnego Błogosławionych Męczenników abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego w Działdowie – męczenników Kościoła płockiego z czasów II wojny światowej. Ks. Ofiara został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Katedralnej w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.