Bp Guzdek: obudźmy w sobie żal za grzechy
30 marca 2018 | 21:28 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Obudźmy w sobie żal za grzechy i przewinienia przeciwko przykazaniu miłości Boga i bliźniego – zachęcał podczas Liturgii Męki Pańskiej w katedrze polowej bp Józef Guzdek. Żołnierze, funkcjonariusze, pracownicy wojska, kombatanci i harcerze wzięli udział w nabożeństwie, podczas którego adorowali krzyż wniesiony do katedry polowej w asyście żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Pułku Reprezentacyjnego.
Opis Męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana wykonali artyści Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Liturgia była transmitowana przez Radio Maryja.
W homilii bp Guzdek powiedział, że „miłość Boga i bliźniego to najważniejsza wartość, którą nadają sens ludzkiemu życiu”. – Dla niej warto żyć, cierpieć, a nawet oddać swoje życie. Miłość przynagla nas, aby nie zatrzymać się jedynie na progu uczuć i deklaracji, ale zdobyć się na konkretne czyny podjęte dla Boga i człowieka – powiedział. Dodał, że Jezus „wypowiedział wiele słów na temat miłości”, które „potwierdził konkretnymi czynami miłosierdzia wobec chorych, cierpiących i zniewolonych przez grzech”.
Ordynariusz wojskowy zachęcał, aby gest ucałowania krzyża był także momentem zrobienia rachunku sumienia. – Zapytajmy wtedy samych siebie, czy w naszym życiu nie sprowadzamy miłości jedynie do uczuć? Pytanie o zdolność do ofiary i poświęcenia należy do zasadniczych, jakie dziś należy sobie postawić. Miejmy odwagę zrobić rachunek sumienia z naszej wierności Bogu i czynów miłości w odniesieniu do bliźnich – zachęcał.
Jako przykład bezinteresownej ofiary przywołał poświęcenie jakim wykazał się w ubiegłym tygodniu 44–letni policjant z Francji, który oddał życie za jedną z zakładniczek przetrzymywanych przez radykalnego islamistę. – Przed dziesięciu laty nawrócił się i przyjął chrzest. Umocniony przez słuchanie słowa Bożego i systematyczny udział w Eucharystii, w heroiczny sposób wypełnił przykazanie miłości bliźniego. Kapłan, który umierającemu podpułkownikowi udzielił sakramentu chorych zaświadczył, że „tylko wiara może wyjaśnić szaleństwo tej ofiary, za które wszyscy go dziś podziwiają – powiedział bp Guzdek.
Po homilii rozpoczęła się adoracja krzyża, centralna część wielkopiątkowej liturgii. Krzyż wnieśli przed ołtarz katedry żołnierze Żandarmerii Wojskowej w asyście żołnierzy Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
Na zakończenie liturgii monstrancja z Najświętszym Sakramentem została w asyście wojskowej przeniesiona do Kaplicy Katyńskiej, w której znajduje się Grób Pański. W otoczeniu tabliczek z nazwiskami ofiar zbrodni katyńskiej, na posadzce została usypana z piasku prosta, żołnierska mogiła. Na niej spoczywa figura umęczonego Chrystusa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.