Abp Głódź: Prawda o Zmartwychwstałym Chrystusie jest przedmiotem naszej wiary
01 kwietnia 2018 | 11:26 | ks.kk | Gdańsk Ⓒ Ⓟ
Treść: Prawda o Zmartwychwstałym Chrystusie jest przedmiotem naszej wiary. W szczególny sposób głosi ją Kościół w czasie Świąt Wielkanocnych – mówił abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. rezurekcyjnej w archikatedrze pw. Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie.
– Znowu nadszedł błogosławiony czas. Wraz ze świętym i apostolskim Kościołem przeżywamy radość spotkania ze Zmartwychwstałym Panem, „pierworodnym spośród umarłych” (Kol 1,18) – powiedział metropolita gdański rozpoczynając homilię.
Abp Głódź zaznaczył, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa stanowi fundament Kościoła. – Przywołujemy często słowa św. Pawła Apostoła: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14) – podkreślił hierarcha.
– Prawda o Zmartwychwstałym Chrystusie jest przedmiotem naszej wiary. W szczególny sposób głosi ją Kościół w czasie Świąt Wielkanocnych. Od Jeruzalem, od Bazyliki Grobu Pańskiego, po krańce ziemi rozbrzmiewa ogromny dzwon – głos chwały Zmartwychwstałego Pana. Rozbrzmiewa w naszej Ojczyźnie. Porusza nasze serca. Budzi radość. Proklamuje wieść o Zmartwychwstaniu Pańskim. Niech jego dźwięk nie ustaje – mówił arcybiskup.
Zasadniczą część swojej homilii arcybiskup Głódź poświęcił stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości, podkreślając szczególną rolę Kościoła. – Zmartwychwstały Pan żyje w Kościele. A Kościół katolicki w ojczyźnie naszej stanowi – chyba nikt nie ma wątpliwości – element narodotwórczy. Uświęca polski naród i moralnie go doskonali. Ofiaruje pokoleniom dary odkupienia i zbawienia, dokonane przez Chrystusa. Współtworzy w istotny sposób naszą historyczną tożsamość. Kulturę, etos życia, tradycję i obyczaj. Powiedzieć można – stanowi duszę polskiego narodu – stwierdził kaznodzieja.
– Niech ten czas stulecia narodzin Niepodległej stanie się czasem refleksji nad przebytą drogą. Ukazywania prawdy o niej. Wdzięczności dla tych, którzy wielkiej sprawie wolności ofiarowali tak wiele z siebie. Dary życia, cierpienia. A także dary miłości i wierności. Nie ulegli zaczadzeniu. Nie czapkowali okolicznościom. Nie sprzeniewierzyli się ojczystym wartościom. Ludzie nadziei. Zawierzenia Chrystusowi Zmartwychwstałemu – apelował metropolita gdański.
Przypomniał również słowa wypowiedziane w Sopocie o zapotrzebowaniu Polski na ludzi służby, ludzi mocnych sercem. – Jest ich wielu. Idą dziś z nami w rezurekcyjnej procesji za Chrystusem Zmartwychwstałym. Niech ich szeregi rosną. Niech ich przybywa w naszej Ojczyźnie. W środowiskach pracy i służby. W rodzinach, na uczelniach. W zakładach pracy. Pośród ludzi morza i Pomorza. W samorządzie. W rozległym środowisku życia, pracy, modlitwy naszej gdańskiej archidiecezji. Niech im błogosławi Zmartwychwstały Chrystus. Niech przysparza siły, aby nie ustali, aby nie osłabli na swej dobrej drodze – mówił hierarcha.
– Prośmy Zmartwychwstałego Pana, aby przemienił serca tych naszych braci sióstr, którzy zamiast miłować – złorzeczą. Zamiast prowadzić dialog racji, wybierają dyktat negacji. Skarżą do obcych na domowe sprawy. Nie ukrywają satysfakcji, kiedy ojczyzna nasza jest krzywdzona, poniewierana, oskarżana, stawiana pod pręgierzem niesprawiedliwych oskarżeń. Nie chcą pamiętać o tym, że o Matce nie mówi się źle! Matkę się wspomaga! O Matkę się dba! Z szacunkiem miłością, oddaniem całuje się jej dłonie! – przypomniał arcybiskup Głódź.
Następnie metropolita gdański podkreślił, że uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest swoistym hymnem na cześć życia. – To apologia życia. Także tego jego wymiaru, który ukazuje Chrystus. Pokonującego więzy śmierci. W dniu Zmartwychwstania Pańskiego uświadamiamy sobie jak wielkim darem Boga jest życie. Darem i dobrem. Nasz naród zna dobrze wartość życia i cenę życia – mówił.
– Jakże często to polskie życie było naszym rodakom odbierane. Gwałtem. Zbrodnią. Nienawiścią. Jakże często w imię prawa naszej wspólnoty narodowej do życia, trzeba było podejmować trudną ofiarną walkę, za którą życiem płacili ci, którzy ją podjęli. Życie zawsze jest święte. Każde życie – zaznaczył kaznodzieja.
– Taka jest nasza wiara. Takie jest nasze przekonanie. Z ust Ojca Świętego, biskupów, kapłanów wiernych biegnie nieustające wołanie o ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. W tym wołaniu ujęty jest też
głos tych, którzy głosu jeszcze nie mają – dzieci poczętych, zagrożonych unicestwieniem – zaakcentował hierarcha.
– Ich niemy krzyk rozległ się w ostatnich dniach podczas demonstracji za prawem do aborcji, za cywilizacja śmierci. Przeszły ulicami wielu miast. Nie wystarczy, braci i siostry, wypowiedzieć słów goryczy. Potrzeba jest ciągła, intensywna modlitwa serc o opamiętanie, o uświadomienie, o skuteczna ochronę prawa do życia. Wielu z was, drodzy diecezjanie, angażuje się w obronę życia. Dziękuję wam za to – mówi arcybiskup.
Następnie metropolita gdański złożył też zebranym świąteczne życzenia. – Życzę serdecznie, aby Chrystus Zmartwychwstały towarzyszył waszym dniom, waszej drodze, której ostatecznym celem jest zbawienie. Niech będzie fundamentem waszego życia. Przylgnijcie do Niego. On Was nie zawiedzie.
Kończąc homilię arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zaprosił też wszystkich na jubileusz 10-lecia ingresu do archikatedry oliwskiej. – 17 kwietnia 2008 r. przyjąłem misję zleconą mi przez Ojca Świętego Benedykta XVI, aby przewodzić w wierze i miłości Ludowi Bożemu Archidiecezji Gdańskiej. A kilka dni później, 26 kwietnia 2008 r., odbyłem uroczysty Ingres do Bazyliki Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie – przypomniał.
– Mija więc już 10 lat mojej pasterskiej posługi na tej ziemi, którą bardzo umiłowałem. Wdzięczny więc Panu Bogu i ludziom za 10 lat wspólnego pielgrzymowania w Archidiecezji Gdańskiej, pragnę zaprosić serdecznie na dziękczynną Eucharystię, która sprawowana będzie w niedzielę, 22 kwietnia br. w Archikatedrze Oliwskiej o godz. 13.00 pod przewodnictwem bp Wiesława Meringa.
– Zjednoczony w modlitwie z kapłanami i wiernymi, tak jak rozpoczynałem swą biskupią drogę w Gdańsku, pragnę ją kontynuować, oddając się pod opiekę Matki Bożej, świętego Wojciecha Biskupa Męczennika, i błogosławionych pomorskich męczenników z czasów II wojny światowej, prosząc ich o umacnianie mojej posługi nadziei – dodał metropolita gdański.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.