Liczba elektorów na konklawe pomniejszona o jednego
02 kwietnia 2018 | 09:11 | kg (KAI) / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W uroczytstość Zmartwychwstania Pańskiego 1 kwietnia 80 lat kończy arcybiskup Hanoi kard. Pierre (Phêrô) Nguyễn Văn Nhơn. Tym samym liczba kardynałów, uprawnionych do udziału w konklawe, wynosi obecnie 115, a nieelektorów – 99.
Przyszły kardynał urodził się 1 kwietnia 1938 w mieście Ðà Lạt (wchodzącym wówczas w skład wikariatu apostolskiego Sajgonu) na południu Wietnamu w głęboko katolickiej rodzinie. Na chrzcie otrzymał imię Piotr (po wietnamsku Phêrô). W wieku 11 lat rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym św. Józefa w Sajgonie, a następnie w latach 1958-68 kształcił się w seminarium wyższym św. Piusa X w swym mieście rodzinnym. Święcenia przyjął 21 grudnia 1967 jako kapłan diecezji Ðà Lạt. Następnie do 1972 nauczał w seminarium niższym św. Szymona w Ðà Lạt, po czym do 1975 był rektorem swego dawnego seminarium w tym mieście. 1 kwietnia 1975 został proboszczem miejscowej katedry.
Na tym stanowisku zastało go 11 października 1991 mianowanie go przez Jana Pawła II biskupem koadiutorem diecezji Ðà Lạt. Sakrę nominat przyjął 3 grudnia tegoż roku w katedrze, której jeszcze kilka miesięcy wcześniej był proboszczem. Za swe hasło biskupie przyjął słowa “Illum oportet crescere” (On ma wzrastać). Ordynariuszem swej diecezji został 23 marca 1994. W 2007 wybrano go na przewodniczącego Konferencji Biskupiej Wietnamu i stanowisko to piastował przez dwie kadencje, do 2013 roku.
22 kwietnia 2010 Benedykt XVI przeniósł go na urząd arcybiskupa koadiutora Hanoi, gdyż dotychczasowy arcypasterz stolicy abp Joseph Ngô Quang Kiệt miał poważne problemy zdrowotne i przebywał w Rzymie na leczeniu; poza tym władze już wcześniej naciskały na Watykan, aby go odwołać, uważając go za „element antyrządowy”. Już w niespełna miesiąc później – 13 maja tegoż roku papież przyjął rezygnację 58-letniego wówczas arcybiskupa i jego miejsce automatycznie zajął abp Nguyễn Văn Nhơn.
Na konsystorzu 14 lutego 2015 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, przydzielając mu jednocześnie jako kościół tytularny rzymską świątynię pw. Św. Tomasza Apostoła.
Chociaż jest człowiekiem dialogu i stara się unikać mieszania się w sprawy publiczne, przez co bywał krytykowany przez niektóre środowiska opozycyjne, łącznie z katolickimi, to jednak, gdy trzeba było, potrafił zaprotestować przeciw nadużyciom władzy. Kilka lat temu ostro potępił zniszczenie klasztoru karmelitańskiego w stolicy, aby zbudować na tym miejscu szpital. W liście do premiera i władz miasta zwrócił uwagę, że Kościół nigdy nie domagał się od państwa zwrotu 95 budynków, będących niegdyś jego własnością a dziś użytkowanych przez instytucje publiczne. Chce jednak odzyskać przynajmniej część z nich nie dla siebie, ale w celu prowadzenia działalności dla dobra całego narodu.
Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 214 członków, w tym 99 kardynałów-nieelektorów, z których 60 mianował Jan Paweł II, 27 – Benedykt XVI i 12 – Franciszek; a wśród 115 purpuratów, mających prawa wyborcze, 19 powołał do Kolegium Kardynalskiego Papież-Polak, oraz po 48 – jego następca i Franciszek.
Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959). Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.