Chrześcijański charakter Anglii dawnej i dziś – nowa książka
04 kwietnia 2018 | 19:37 | pal | Gorzów Wlk Ⓒ Ⓟ
Nakładem Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. ukazała się książka „Chrześcijański charakter Anglii dawnej i dziś”. Jej autorem jest prorektor ds. nauki Akademii im. Jakuba z Paradyża w tym mieście – prof. nadzw. Paweł A. Leszczyński, zarazem sekretarz Oddziału Gorzowskiego Polskiego Rady Ekumenicznej.
Znajdziemy w niej krótki rys historii chrześcijaństwa angielskiego, sytuacji głównych kościołów tej ziemi z Kościołem Anglikańskim na czele, rozwoju ruchu ekumenicznego, wyzwań ze strony wzrastającej liczby muzułmanów, relacji między religią chrześcijańską a polityką, przypadków – na szczęście sporadycznych – dotyczących dyskryminacji wyznawców Chrystusa, jak również przemyśleń autora co do przyszłości chrześcijańskiej tożsamości Anglii. W tej części swojej książki autor – mając na uwadze aktualność kwestii w skali całej Europy – odwołuje się m.in. do adhortacji Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”.
W kontekście angielskim, w obliczu sekularyzacji i również niekiedy odgórnego eliminowania religii z różnych wymiarów jej publicznej obecności, autor opowiada się za przymierzem ekumenicznym angielskich chrześcijan, jako pojednanej, różnorodnej wspólnoty służby oraz świadectwa, przy zachowaniu organizacyjnej odrębności kościołów. Chodzi o nowe możliwości przepowiadania Ewangelii dzisiejszemu człowiekowi i uniknięcie sytuacji, w której pamiątką po chrześcijańskiej Anglii byłyby piękne architektonicznie, ale puste katedry i wiejskie kościoły o statusie wyłącznie atrakcji turystycznej.
Na początku roku, spod pióra tegoż autora wyszła książka „Irlandia Północna. Między przeszłością a nadzieją trwałej regulacji pokojowej”, w której zaznaczył on liczne wysiłki ekumeniczne na rzecz przezwyciężenia barier między dwoma społecznościami tego regionu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.