Siedlce: Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła
05 kwietnia 2018 | 17:30 | Monika Jabłkowska | Siedlce Ⓒ Ⓟ
Od 55 lat coroczne spotykają się profesorowie i wykładowcy historii Kościoła. Również w tym roku w dniach 5 – 6 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym odbywa się Ogólnopolski Zjazd Historyków Kościoła. Tym razem gospodarzem spotkania jest diecezja siedlecka powiedział bp Kazimierz Gurda biskup siedlecki.
Ta tradycja sięga roku 1963. Od tego czasu co roku w różnych miejscach kraju spotykamy się aby podczas wykładów i seminariów pochylać się nad różną tematyką dotyczącą historii kościoła w Polsce i nie tylko. Uczestnicy spotkania reprezentują różne uczelnie, diecezje, zakony i potrzeba nam zapoznania się ze sobą podkreśla bp Kopiec. Z tego grona najczęściej powoływani są recenzenci do prac doktorskich, habilitacyjnych i dobrze jest to koordynować. Warto też dbać o ciągłość tych spotkań.
Pierwszy dzień obrad (5 kwietnia) rozpoczął się Mszą Świętą w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Senior Edmund Piszcz z archidiecezji warmińskiej. Obecni byli również: abp Adam Szal metropolita przemyski, bp Jan Kopiec biskup gliwicki, bp siedlecki Kazimierz Gurda i bp pomocniczy diecezji siedleckiej Piotr Sawczuk. W spotkaniu bierze udział kilkudziesięciu wykładowców historii Kościoła z całej Polski, księża zakonni i diecezjalni.
Siedem referatów na dwudniowe spotkanie przygotowali: bp prof. dr hab. Jan Kopiec „Pius VII i nowa sytuacja Kościoła po Kongresie Wiedeńskim”, ks. dr hab. Tomasz Moskal „Sieć klasztorów diecezji sandomierskiej 1818-1819”, ks. prof. dr hab. Wojciech Guzewicz „Spór o diecezję”, Ks. Bernard Błoński- Męczennicy Podlascy. Pamięć i świadectwo, ks. dr Jacek Wojda – „Ks. Stanisław Brzóska – obrońca Ojczyzny”, Ks. dr Kazimierz Dąbrowski „Łódzka działalność Henryka Przeździeckiego, późniejsza biskupa siedleckiego”, Ks. Jan Babik „Homo Dei – Biskup Ignacy Świrski (1885-1968)”.
Wszystkie wykłady z sympozjum, poszerzone o podobną tematykę, zostaną wydane w kolejnym tomie rocznika naukowego „Kościół w Polsce. Dzieje i kultura” zaznaczył ks. prof. Jan Walkusz z KUL, który jest pomysłodawcą rocznika i redaktorem publikacji.
Oprócz części naukowej, organizatorzy spotkania przygotowują sesję wyjazdowa do miejsc, gdzie koncentruje się historia danego miejsca. W tym roku uczestnicy spotkania zapoznają się z historią Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie oraz Kolegiatą w Janowie Podlaskim (pierwsza stolica diecezji siedleckiej).
Spotkanie profesorów i wykładowców historii Kościoła w Nowym Opolu potrwa do 6 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.