Abp Skworc: kult św. Barbary – skarbem śląskiej ziemi
21 kwietnia 2018 | 17:36 | ks.sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki przewodniczył w kaplicy zabytkowej kopalni „Guido” Eucharystii rozpoczynającej konferencję „Dziedzictwo niematerialne – lokalna tożsamość – globalne dziedzictwo”. Uroczystość zakończyło podpisanie przez depozytariuszy deklaracji zgody wpisania Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwo kulturowego.
170 metrów pod ziemią miała miejsce Eucharystia, którą sprawował abp Wiktor Skworc. – Kult św. Barbary, tu na Górnym Śląsku, to jest rzeczywiście skarb tej ziemi – mówił podczas homilii. Dodał także, że kult świętej szybko się rozpowszechnił w całym Kościele i mocno osadził na śląskiej ziemi „szczególnie wśród tych, którzy zajmowali się przemysłem wydobywczym”.
– Z głębokości wołamy do Boga przez wstawiennictwo św. Barbary w naszych sprawach osobistych, społecznych, narodowych. Chcemy także, żeby św. Barbara nam wypraszała pokój tak bardzo zagrożony i to na różnych płaszczyznach naszego życia osobistego, społecznego, państwowego, międzynarodowego. Dziś to wielka wartość – pokój. Trzeba, żebyśmy się modlili i sami ten pokój także budowali – powiedział metropolita katowicki podczas homilii.
W Eucharystii w podziemnej kaplicy wzięło udział wielu kapłanów, którzy są związani z branżą górniczą. Wzięła w niej udział prezydent miasta Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wraz z dyrektorem kopalni Guido Bartłomiejem Szewczykiem.
We Mszy św. uczestniczył także pochodzący z Rudy Śląskiej pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski. – To nie jest łatwe zadanie – restrukturyzacja. Zwłaszcza, że kojarzy się ona z zamykaniem, unifikacją. A nam chodzi o coś więcej, chcemy mówić o przyszłości sektora górniczego, naszej branży, która zbudowała nasz region – mówił później podczas konferencji.
Minister Tobiszowski odniósł się także do Katolickiej Nauki Społecznej, wspominając encykliki „Rerum novarum” Leona XIII oraz „Laborem exercens” Jana Pawła II. – Praca przed kapitałem. Do tego musimy wrócić. Zwłaszcza kiedy jest powszechna liberalizacja… trzeba popatrzeć gdzie jest człowiek i wytwór jego pracy (…). Bo bez wytworu ludzkiej pracy nie byłoby tego dziedzictwa, które jest związane ze świętowaniem „Barbórki” – powiedział.
Podczas konferencji zabrał także głos abp Wiktor Skworc. – Aktualnie na terenie Górnego Śląska, mimo restrukturyzacji górnictwa, kult św. Barbary trwa i ożywia się nowymi formami aktywności społecznej. Dzieje się tak, bo tradycja górnicza jest silna, że wolno, ale skutecznie wciąga w swoje tryby nowe pokolenia górników, niezależnie od miejsca ich pochodzenia – powiedział.
W swoim słowie przypomniał także, że „starym obyczajem przed zjazdem na dół kopalni górnicy zbierali się na modlitwie w cechowni lub innym większym pomieszczeniu”. Zaznaczył, że zawsze była tam obecna figura lub obraz św. Barbary. Zauważył także, że „na kopalni obowiązuje nadal niepisany nakaz pozdrawiania się górniczym „Szczęść Boże”.
Całość konferencji zakończyła prezentacja wniosku o wpisanie obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz podpisanie listu intencyjnego. – Barbórka to bowiem przede wszystkim święto ludzi, którzy swoje życie związali z górnictwem. Dziś w obliczu przemian gospodarczych i społecznych chcemy to dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń – podkreślają organizatorzy konferencji.
Konferencja „Dziedzictwo niematerialne – lokalna tożsamość – globalne dziedzictwo” została zorganizowana przez Miasto Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego. Rozpoczęła ją Eucharystia pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp Wiktora Skworca odprawiona na poziomo 170 zabytkowej kopalni Guido. W jej trakcie dokonano symbolicznego oddania do użytku łodzi w Sztolni „Królowa Luiza”. Natomiast w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu odbyło się spotkanie depozytariuszy zakończone prezentacją wniosku o wpisanie obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz podpisanie listu intencyjnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.