Bp Janiak: biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone cierpieniem
29 kwietnia 2018 | 19:18 | ek | Cieszęcin Ⓒ Ⓟ
Biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone wielkim cierpieniem. Ten święty to narodowy patron, który czuwa nad naszą ojczyzną – mówił bp Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. odpustowej w Diecezjalnym Sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie. Biskup kaliski udzielił też młodzieży sakramentu bierzmowania.
W homilii bp Janiak wskazał, że biskupstwo św. Wojciecha było naznaczone cierpieniem. – Jako biskup w wieku 41 lat oddał życie dla Chrystusa, za Kościół. Jest naszym narodowym patronem. Jesteśmy przekonani, że czuwa w sprawach naszej ojczyzny – powiedział.
Podkreślał, że ten rok w diecezji kaliskiej poświęcony jest św. Józefowi. – To sprawdzony nasz patron, chociaż w Piśmie Świętym nie mamy żadnego słowa zapisanego, które wypowiedział. To cichy i skromny Opiekun Świętej Rodziny i Pana Jezusa. Św. Józef to przykład męstwa, odwagi, ale i wrażliwości – przekonywał hierarcha.
Dziękował ojcom sercanom za służbę we wspólnocie parafialnej, a wiernym za troskę o świątynię.
Zwracając się do młodzieży mającej przyjąć sakrament bierzmowania zaznaczył, że ważniejsze od słów jest postępowanie. – Chociaż wiara rodzi się ze słuchania to jednak świadectwo życia jest bardzo ważne i ono nawraca. Wiara jest łaską, ale wiarę można stracić. Człowiek, który nie przystępuje do sakramentów świętych i nie modli się to prędzej czy później traci wiarę – przestrzegał bp Janiak.
Podczas Mszy św. biskup poświęcił młodzieży krzyżyki i figurę św. Józefa, która jest darem rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
Tradycja podaje, że w 1080 r. na nadprośniańskim terenie istniał kościół ściśle związany z kultem św. Wojciecha, biskupa i męczennika, który niosąc chrześcijaństwo przechodził przez te tereny i ewangelizował.
Ks. prał. dr Walenty Patykiewicz w historycznych badaniach Archidiakonatu Rudzkiego wyszczególnił Cieszęcin, jako jedną z najstarszych XIII-wiecznych parafii. W dokumentach z 1413 r. Matricularium Regni Poloniae oraz Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis po raz pierwszy jest mowa o parafii Cieszęcin pw. św. Wojciecha.
Obecną drewnianą świątynię w Cieszęcinie wzniesiono w 1789 r.. Świetności miejscu dodają relikwie patrona, czczone w miejscowym kościele, przywiezione 19 kwietnia 1995 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. kan. Alfonsa Mrozowskiego. Relikwie parafianom przekazał w katedrze gnieźnieńskiej abp Henryk Muszyński.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz klęczącego Wojciecha, w szatach biskupich z paliuszem na ramionach, trzymającego w dłoni narzędzia swej męki – dzidę i oszczep, przepasanego wstęgą z napisem „Boga Rodzica Dziewica”. W ołtarzach bocznych znajdują się XVIII-wieczne obrazy św. Walentego i św. Izydora.
22 listopada 1998 r. dekretem biskupa kaliskiego Stanisława Napierały, z uwagi na tradycję, przekazy historyczne i nie zmienione od początków powstania parafii wezwanie, świątynia cieszęcińska została ustanowiona Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Wojciecha.
Od 17 sierpnia 1999 r. kustoszami parafii są ojcowie ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi. Od 2014 r. proboszczem jest sercanin o. Krzysztof Wasiuk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.