Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego wybrany
03 maja 2018 | 11:16 | kg (KAI) / pz | Rzym Ⓒ Ⓟ
Dotychczasowy tymczasowy zwierzchnik Zakonu Maltańskiego fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto jest od 2 maja 80. z kolei wielkim mistrzem tego zakonu. Wyboru nowego przełożonego dokonała Rada Stanu – organ wyborczy, złożony z 54 członków reprezentujących całą wspólnotę. Obradowała ona w siedzibie Zakonu w Rzymie, przy Villa Magistrale.
Nastąpiło to 29 kwietnia, ale – zgodnie ze statutem i zwyczajami, obowiązującymi w Zakonie – nazwisko nowego wielkiego mistrza mogło zostać ujawnione dopiero po poinformowaniu o wynikach głosowania papieża. Następnie wiadomość o tym przekazano jednostkom organizacyjnym Zakonu: wielkim przeoratom, podprzeoratom i krajowym stowarzyszeniom (związkom) Zakonu, jak również jego przedstawicielstwom dyplomatycznym przy 107 państwach, z którymi utrzymuje on stosunki dyplomatyczne.
Nowy wielki mistrz złoży przysięgę przed specjalnym delegatem papieskim abp. Angelo Becciu i członkami Rady Stanu 3 bm. w kościele Matki Bożej na Awentynie.
Tuż po wyborze fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto potwierdził wolę dalszego prowadzenia prac nad reformą Zakonu, rozpoczętych w 2017, aby dostosować go do znaczącego rozwoju tej wspólnoty, który trwa od kilku dziesięcioleci. Uchwalone w 1961 Karta Konstytucyjna i Kodeks Zakonu zostały częściowo zreformowane w 1997. Obecnie Zakon Maltański, istniejący od prawie tysiąca lat, działa w 120 krajach, realizując w nich ponad 2000 projektów w dziedzinie społeczno-medycznej i mając przeszło 120 tys. wolontariuszy i personelu lekarskiego.
Pierwszym oficjalnym wystąpieniem publicznym nowego wielkiego mistrza będzie przewodniczenie 60. międzynarodowej pielgrzymce Zakonu do Lourdes w dniach 4-8 maja. Co roku uczestniczy w niej średnio ponad 7 tys. członków i wolontariuszy z całego świata, opiekując się ok. 1,5 tys. chorych i niepełnosprawnych. Pielgrzymka ta stanowi jeden z najważniejszych elementów życia duchowego Zakonu.
Zgodnie z konstytucją maltańczyków urząd wielkiego mistrza jest dożywotni. Jako zwierzchnik i przełożony religijny winien się on całkowicie poświęcić umacnianiu dzieł Zakonu oraz być przykładem dla wszystkich jego członków pod względem religijnym. Sprawuje najwyższą władzę i wraz z Radą Suwerenną (Zarządzającą) wydaje rozporządzenia prawne, których nie przewiduje Karta Konstytucyjna, ogłasza akty związane z zarządzaniem oraz ratyfikuje porozumienia międzynarodowe. Państwa, z którymi Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne, uznają te jego uprawnienia i prerogatywy, jego immunitet i honory należne głowom państw.
Wielki Mistrz urzęduje na co dzień w siedzibie Zakonu Maltańskiego w Palazzo Magistrale w Rzymie.
Fra’ Giacomo Dalla Torre del Tempio di Sanguinetto urodził się w 1944 w Rzymie. Ukończył wydział literatury i filozofii na miejscowym uniwersytecie, specjalizując się w archeologii chrześcijańskiej i historii sztuki. Piastował różne stanowiska na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum, m.in. jako wykładowca greki klasycznej. Był tam również kierownikiem miejscowej biblioteki i archiwistą wielu cennych zbiorów tej uczelni. Ogłosił szereg artykułów i studiów z zakresu historii sztuki średniowiecznej.
Do Zakonu wstąpił w 1985, śluby uroczyste złożył w nim w 1993. W latach 1994-99 był wielkim przeorem Lombardi i Wenecji, a w latach 1999-2004 członkiem Rady Suwerennej. Na posiedzeniu Kapituły Generalnej w 2004 wybrano go na wielkiego komendatora Zakonu, a z chwilą śmierci 78. wielkiego mistrza fra’ Andrew Bertiego został tymczasowym przełożonym. W latach 2008-17 był wielkim przeorem Rzymu, a 29 kwietnia 2017, po ustąpieniu ówczesnego wielkiego mistrza fra’ Matthewa Festinga Roma, Rada Stanu wybrała fra’ Giacomo Dala Torre ponownie na tymczasowego jego następcę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.