Bp Stobrawa: Maryja zawsze była rzeczywistą Królową Polski
03 maja 2018 | 20:24 | hh | Opole Ⓒ Ⓟ
„Maryja przez okres długiej niewoli zawsze była rzeczywistą, choć duchową, Królową Polski” – powiedział bp Paweł Stobrawa w opolskiej katedrze w uroczystość NMP Królowej Polski.
Zdaniem biskupa pomocniczego, uroczystość ku czci NMP Królowej Polski i 227. rocznica ustanowienia Konstytucji 3 Maja skłania do wdzięczności. „Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością wspominamy dzień 1 kwietnia 1656 roku, kiedy to w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz wobec senatorów, biskupów i dostojników państwowych wybrał Maryję na Królową Korony Polskiej” – przypomniał.
Hierarcha dodał, że choć po zakończeniu wojny ze Szwedami śluby nie zostały spełnione, a Jan Kazimierz zrzekł się tronu, to „Maryja pozostała dalej Królową Polski. Przez okres długiej niewoli była rzeczywistą, choć duchową, Królową Polski, dlatego z dumą naród śpiewa pieśń »Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo«” – zaznaczył.
Przywiązanie narodu polskiego do Maryi potwierdził uroczyście Pius X ustanawiając święto Królowej Polski dla archidiecezji lwowskiej, w 1924 r. papież Pius XI rozszerzył to święto na całą Polskę, zaś Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski i główną Patronką naszej Ojczyzny. „Do wydarzenia w katedrze lwowskiej w 1000. rocznicę chrztu nawiązał Kościół w Polsce zgromadzony u stóp Jasnej Góry pod przewodnictwem kard. Stefana Wyszyńskiego i powtórzył niegdyś złożone ślubowanie swojej Królowej” – podkreślił bp Stobrawa.
„Dziś w opolskie katedrze – mówił kaznodzieja – chcemy w duchu wiary przenieść się na Jasną Górę przed oblicze naszej Matki Królowej, aby złożyć naszą głęboką wiarę, zaufanie, tak jak dzieci, które przychodzą do matki, niosąc swoje radości, codzienne problemy, a nieraz swoje własne lęki. Stajemy przed obliczem Matki Bożej z sercem wypełnionym szczególną radością i dziękczynieniem” – wyznał.
Ponadto, sufragan diecezji opolskiej stwierdził, że tegoroczna uroczystość jest opromieniona blaskiem 100. rocznicy odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. „Niesiemy wdzięczność za wysiłek odbudowy państwowości, doniosłe uroczystości państwowe i religijne, obecność krzyża w naszych szkołach, urzędach i miejscach pracy, za wielkie rzesze ludzi, którzy pamiętając o godności wyniesionej ze chrztu świętego, mając w pamięci śluby narodowe, swoje codzienne obowiązki podejmują według zasad Ewangelii, kierując się drogą Bożych przykazań w poczuciu wielkiej odpowiedzialności przed Bogiem i własnym sumieniem” – dodał.
Biskup zachęcił również do wdzięczności za ludzi, którzy z wielkim szacunkiem odnoszą się do życia, chronią je od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. „Oni wiedzą, że ilekroć z tej dziedziny człowiek usuwał Boga albo chciał Pana Boga zastąpić, tyle razy występowały najbardziej dramatyczne momenty w dziejach ludzkości, kończące się zwykle tragediami” – przyznał.
Wyrazem wypełnienia ślubów Jana Kazimierza, według kaznodziei, jest również świętowanie niedzieli. „Dziękujemy za ludzi, dla których niedziela zawsze była i jest dniem świętym, Dniem Pańskim, należącym do Boga i którzy z szacunkiem odnoszą się do tego dnia, nie biorąc go wyłącznie na własny użytek” – podkreślił.
„Maryję Matkę Dobrej Rady i Królową Pokoju błagamy o jedność i zgodę w Ojczyźnie naszej, by ludzie odpowiedzialni za dobro obywateli jednoznacznie odrzucali wszystko, co jest powodem niepokoju i podziałów, a na drodze dialogu i prawa szukali najwyższego dobra Ojczyzny” – prosił bp Paweł Stobrawa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.