Białystok: Mężczyźni po raz 25. pielgrzymują do Krypna
05 maja 2018 | 10:55 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Około pół tysiąca mężczyzn, już po raz 25., tradycyjnie w pierwszą sobotę maja wyruszyło z Białegostoku w Pieszej Pielgrzymce Mężczyzn do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Hasłem tegorocznej pątniczej wędrówki są słowa nawiązujące hasła Roku Duszpasterskiego „Udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”.
Błogosławiąc pielgrzymów na drogę ks. prał. Henryk Żukowski, proboszcz parafii katedralnej życzył, by w wędrówce towarzyszyła im opieka krypniańskiej Matki Pocieszenia, oraz aby owocem ich pielgrzymowania była głęboka wiara i jej żywe świadectwo.
Jak mówi kierownik pielgrzymki ks. Marek Kanclerz, podczas kilkugodzinnej wędrówki, pątnicy podczas modlitw i konferencji będą rozważać hasło pielgrzymki, nawiązujące do przeżywanego aktualnie Roku Duszpasterskiego.
Pielgrzymi wyruszali w drogę w różnych intencjach: pragnąc modlić się o zdrowie dla siebie i bliskich, o pracę, o opiekę Bożą dla rodzin i dzieci. Niektórzy pielgrzymują, by podziękować łaskę nawrócenia, sakramentu małżeństwa, dar ojcostwa, za zgodę w rodzinie czy uzdrowienie z choroby.
„Zdecydowałem się wyruszyć, po raz kolejny, tak jak wówczas, gdy oczekiwaliśmy z żoną na narodziny naszych dwóch synów. Teraz spodziewamy się naszego trzeciego dziecka, dlatego idę prosić Matkę Bożą, by urodziło się zdrowe. Ta intencja jest w tej chwili dla mnie najważniejsza – żeby to małe życie było zdrowe, choć z pewnością intencji jest jeszcze wiele. Chcę powierzać Maryi całą moją rodzinę, bo wiem, że Ona nad nią czuwa”- mówi Szymon.
„Pomimo różnych trudności, przy takim szybkim życiu jak teraz, przy licznych obowiązkach męża i ojca, gdyby w moim życiu nie było Boga, wszystko pewnie by się rozsypało. Z Bogiem jestem w stanie to wszystko udźwignąć, z Nim wszystko jest do przejścia, wszystko do zniesienia” – podkreśla. Dodaje, że bardzo mu się podoba męski charakter tej pielgrzymki: „Mężczyźni idą, niosąc swoje troski i cierpienia w milczeniu.
„Idziemy pomodlić się za naszą rodzinę, ale też chcemy dobrze spędzić czas, nie tylko w domu przed komputerem czy grając z kolegami w piłkę” – mówi 14-letni Bartek, który wraz z 17-letnim bratem oraz ojcem wyrusza w drogę. Ojciec pielgrzymuje już 16. raz i nie wyobraża sobie roku, żeby w maju nie wyruszył w drogę do Matki Bożej.
Wszystkie prośby i dziękczynienia zostaną przedstawione Matce Bożej Pocieszenia przed Mszą św. w Krypnie, w nabożeństwie ku czci św. Józefa, patrona mężczyzn i ojców, którego figura od lat niesiona jest na czele pielgrzymki.
Zwieńczeniem wędrówki będzie wieczorna Msza św. przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. W sanktuarium spodziewanych jest ok. 800 pątników. Wielu z nich dołącza do pielgrzymki na trasie wędrówki, która z białostockiej archikatedry wiedzie przez miejscowości: Fasty, Dobrzyniewo Kościelne, Pogorzałki, Nowosiółki i Rudę.
Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie odbiera cześć od XVI w. Początkowo umieszczony był na przydrożnym drzewie przy trakcie królewskim z Knyszyna, obok krypy do pojenia koni, stąd późniejsza nazwa miejscowości. Po roku 1520 powstała tu drewniana kaplica.
Parafię Krypno erygowano w 1905 r. Od samego początku w głównym ołtarzu, najpierw w kaplicy, a później w kościele, znajdował się cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. W 1985 r. obraz koronowano koronami poświęconym przez Papieża Jana Pawła II, a w 1997 r. świątynię podniesiono do rangi kolegiaty i utworzono przy niej Kolegiacką Kapitułę Krypniańską.
Co roku do sanktuarium przybywa kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. W ramach pieszych wędrówek w pierwszą sobotę maja pielgrzymują mężczyźni, a w pierwszą sobotę września całe rodziny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.