Zmarł ks. prof. Romuald Niparko
08 maja 2018 | 17:32 | ms | Poznań Ⓒ Ⓟ
W wieku 78 lat w Poznaniu zmarł ks. prof. Romuald Niparko, wieloletni wykładowca pedagogiki na Wydziale Teologicznym UAM i pracownik naukowy KUL. „Profesor niezwykle oczytany, otwarty na ludzi, wspaniały kapłan” – mówi o nim ks. prof. Paweł Wygralak.
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza podkreśla, że ks. Niparko był znawcą pedagogiki i znanym w Polsce przedstawicielem poznańskiej szkoły teologii pastoralnej, wykładowcą najpierw Papieskiego Wydziału Teologicznego, a następnie UAM.
Ks. Niparkę wspomina w rozmowie z KAI prof. Witold Szyfter, wybitny polski otolaryngolog. „Podziwiałem jego zwięzłość i trafność sformułowań, w krótkim zdaniu potrafił wyrazić bardzo wiele. Był światłym kapłanem” – mówi prof. Szyfter.
Romuald Niparko urodził się w 1940 r. w Michnowiczach w diecezji pińskiej. Ukończył poznańskie seminarium duchowne, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka.
Odbył studia specjalistyczne z katechetyki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i w Institut International de Catéchèse et Pastorale „Lumen Vitae” w Brukseli.
W 1977 r. ks. Niparko uzyskał stopień doktora teologii na KUL na podstawie rozprawy pt. „Katecheza dorosłych w świetle nauki Soboru Watykańskiego II i współczesnej literatury katechetycznej”, w 1992 r. uzyskał habilitację, a w 2002 r. tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W 2000 r. papież Jan Paweł II mianował go prałatem honorowym Jego Świątobliwości.
Przez dwanaście lat pracował na KUL-u w redakcji „Encyklopedii Katolickiej” w zespole merytoryczno-leksykograficznym. W archidiecezji poznańskiej był m.in. wikariuszem biskupim ds. katechizacji. Jest autorem kilku książek i ponad stu artykułów w czasopismach naukowych z dziedziny teologii i pedagogiki.
Obrzędy pogrzebowe śp. ks. Romualda Niparki odbędą się 12 maja w katedrze poznańskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.