Bp Janiak: św. Stanisław uczy nas odwagi
09 maja 2018 | 08:42 | ek | Kobylin Ⓒ Ⓟ
Św. Stanisław uczy nas wszystkich i mnie jako biskupa i ciebie jako młodego człowieka, byśmy mieli odwagę głosić Chrystusa – mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. z okazji 500-lecia konsekracji kościoła farnego w Kobylinie. Jubileuszowe obchody połączono z odpustem ku czci św. Stanisława Biskupa, patrona parafii i udzieleniem młodzieży dwóch kobylińskich parafii sakramentu bierzmowania.
W homilii biskup kaliski odnosząc się do 500. rocznicy konsekracji świątyni dziękował proboszczowi i wiernym za troskę o kościół. – Tyle pokoleń modliło się w tej świątyni, ile tu łez, ile radości. W kościele nie są najważniejsze zabytki, czy złocenia, ale Żywy Kościół. Wy jesteście świątynią Boga – zaznaczył kaznodzieja.
Podkreślał, że liturgia uroczystości św. Stanisława Biskupa i Męczennika przywołuje na obraz dobrego Pasterza. – Chrystus przypomina, że oddał za nas życie. Misję jednoczenia ludzi na bazie prawdy i miłości przekazał Kościołowi, zwłaszcza jego pasterzom, których obdarzył mocą Ducha Świętego. Pamiętajmy, że Kościół jest Chrystusowy, nie papieża, biskupa, proboszcza, ale Kościół jest Boży – powiedział celebrans.
Wskazując na św. Stanisława stwierdził, że ten patron stał się zwornikiem jedności narodu, symbolem wolności Kościoła, ładu moralnego i społecznego, obrony praw Kościoła przed władzą świecką.
Zwracając się do młodzieży przekonywał, że św. Stanisław jest przykładem obrony wiary. – Ten patron bardzo skuteczny, odważny uczy nas wszystkich i mnie jako biskupa i ciebie jako młodego człowieka, byśmy mieli odwagę głosić Chrystusa – akcentował hierarcha.
Prosił młodych, aby nie wstydzili się swojej wiary. – Modlimy się, żebyście nigdy nie zdradzili Chrystusa i nigdy nie odeszli od Jego Kościoła – mówił bp Janiak.
Po Mszy św. odpustowej odbyła się procesja wokół kościoła i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Aleksander Gendera, wikariusz biskupi i dziekan dekanatu krotoszyńskiego, ks. kan. Janusz Giera, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa w Kobylinie, o. Ksawery Majewski, franciszkanin, gwardian parafii Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie, ks. Marek Dudek, filipin, superior ze Świętej Góry w Gostyniu, ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz najstarszego kościoła liczącego ponad 900 lat w Kotłowie.
Kobylin to jedno z najstarszych miast w Polsce. Nazwa „Kobylin”, miasta nazywanego wcześniej „Wenecją”, pojawia się najwcześniej w dokumencie z dnia 15 sierpnia 1289 r., wydanym przez bp. Jakuba Świnkę dla ówczesnego tutejszego kościoła parafialnego. Kolejna wzmianka z dnia 6 lutego 1303 r. została zawarta w dokumencie wojewody kaliskiego Mikołaja. Z dokumentu tego wynika, iż miasto założono na prawie polskim. Prawo magdeburskie miasto otrzymało dopiero 21 grudnia 1430 r. od króla Władysława Jagiełły.
Kościół parafialny pw. św. Stanisława w Kobylinie, jak wynika z wyżej cytowanego dokumentu bp. Świnki, musiał istnieć już przed 1289 r. Była to drewniana świątynia, która spłonęła na początku XVI w.
Budowa obecnej, murowanej świątyni wiąże się z przejęciem Kobylina przez rodzinę Konarskich. Fundatorem obecnego kościoła był biskup krakowski Jan Konarski, stryj nowego właściciela miejscowości Jerzego Konarskiego. Budowę świątyni rozpoczęto ok. 1512 r. W 1518 r. bp Mikołaj, sufragan gnieźnieński poświęcił obraz w ołtarzu głównym i zapewne poświęcił oraz konsekrował kościół. Świadczy o tym dokument znaleziony sto lat później.
O świetności dawnego wyposażenia kościoła świadczy wysokiej klasy zabytek wczesnorenesansowego malarstwa. Chodzi o tryptyk na mensie ołtarza głównego, ufundowany przez bp. Jana Konarskiego w 1518 r. Jest to dzieło znacznych rozmiarów. Sceny narracyjne w części środkowej i na awersach skrzydeł poświęcone są życiu i śmierci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Obraz środkowy przedstawia scenę „Zabójstwo biskupa”, lewe skrzydło: „Kupno wsi” i „Świadczenie przed królem”, skrzydło prawe: „Wskrzeszenie Piotrowina” i „Rozsiekanie zwłok”.
W końcu XVI lub na początku XVII w. do kościoła dobudowano wieżę, a ok. 1701 r., po stronie południowej została dostawiona barokowa kaplica. Od 2008 proboszczem parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika jest ks. kan. Janusz Giera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.