Abp Skworc: droga do niepodległości biegła przez miłość do Boga i bliźniego
13 maja 2018 | 20:35 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w niedzielę wieczorem Eucharystii inaugurującej w Katowicach konferencję naukową „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę”. W homilii podkreślał trudną drogę Polski do niepodległości.
– Droga do odzyskania przez naród polski swego niepodległego i suwerennego państwa wiodła nie tylko poprzez walkę zbrojną, wysiłki polityczne, dyplomatyczne i pozytywistyczną pracę kilku pokoleń Polaków, ale przede wszystkim przez miłość do Boga i bliźniego, wytrwałą wiarę oraz modlitwę – mówił abp Skworc podczas homilii w katowickiej katedrze.
Hierarcha przypomniał także, że „do swoistej rewolucji moralnej doszło na ziemiach polskich od lutego do października 1861”. Jako jej elementy wymienił liczne nabożeństwa i procesje patriotyczne połączone ze śpiewem pieśni „Boże, coś Polskę”.
– W Królestwie Polskim, na Litwie, Białorusi i Ukrainie oraz na ziemiach polskich pod zaborem pruskim (Wielkopolska, Pomorze Gdańskie) tłumy Polaków gromadziły się na Mszach świętych o charakterze patriotycznym, zamawianych przez nieomal wszystkie grupy społeczne i zawodowe w intencji Ojczyzny i jej pomyślności. Po raz pierwszy w dziejach narodu polskiego tak mocno wyraził on zarazem w formie religijnej, jak i pokojowej wolę suwerennego istnienia – mówił.
Metropolita katowicki stwierdził także, że sprawa niepodległości została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, „którzy najpierw stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za rodzinę i rodzinę narodu”.
Konferencja „Myśląc Ojczyzna… Obywatelskość i patriotyzm w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę” jest częścią projektu „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości”, w którego realizację włączyła się Rada Społeczna Konferencji Episkopatu Polski. Jest to 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.