Góra Kalwaria: kościół, w którym spoczywa św. o. Papczyński – ustanowiony sanktuarium
20 maja 2018 | 15:32 | archwwa, tk | Góra Kalwaria Ⓒ Ⓟ
Kościołowi w Górze Kalwarii, w którym znajduje się grób św. Stanisława Papczyńskiego, nadano tytuł sanktuarium. Mszy św. w kościele Opatrzności Bożej na Mariankach przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski wskazał, że o. Papczyński powinien być przewodnikiem w duchowym rozeznawaniu spraw współczesnego świata.
O. Stanisław był jedną z najwybitniejszych postaci XVII-wiecznej Polski: myślicielem, propagatorem sprawiedliwości społecznej, znaczącym teologiem, autorem popularnych książek. Oprócz szerzenia czci misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, szczególną modlitewną troską otaczał odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych. Był spowiednikiem m.in. króla Jana III Sobieskiego.
Przychodzimy tu, by coraz lepiej o. Stanisława poznawać i naśladować” – mówił w homilii kard. Nycz. „Jeżeli dziś szukamy patronów do mądrego rozeznawania spraw tego świata, Europy i Polski, dotyczących wartości i fundamentów, na których budujemy życie społeczne – niech w tych wypadkach o. Stanisław stanie się duchowym przewodnikiem i wstawia się za nami u Boga jako ten, który w swoim czasie to zadanie spełniał bardzo pięknie” – powiedział metropolita warszawski.
Dekret kard. Kazimierza Nycza ustanawiający sanktuarium wszedł w życie 18 maja, w dniu liturgicznego wspomnienia patrona oraz 387. rocznicę jego urodzin. Dziś metropolita warszawski odczytał dekret w kościele Opatrzności Bożej w Górze Kalwarii, zwyczajowo nazywanym „Wieczernikiem na Mariankach”.
Po Mszy św. nastąpiło indywidualne błogosławieństwo relikwiami św. Stanisława.
Sanktuarium w Górze Kalwarii będzie szerzyło kult św. Stanisława Papczyńskiego oraz jego przesłanie: szczególną cześć do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, niesienie duchowej pomocy zmarłym i umierającym oraz wspieranie Kościoła w prowadzeniu wszystkich do świętości.
Kustosz sanktuarium ks. Jan Rokosz powiedział KAI, że do kościoła na Mariankach przybywa coraz więcej pielgrzymów a pracujący tu księża chcą kontynuować misję swojego założyciela. „Chcemy głosić ludziom dobra nowinę, sprawować sakramenty, błogosławić, pocieszać – jesteśmy na to gotowi” – deklaruje marianin.
Ks. Rokosz powiedział też, że do grobu o. Papczyńskiego przybywa wiele osób, które mają poczucie zagrożenia życia w wymiarze duchowym, np. jakiegoś pogubienia czy uzależnienia, utraty sensu życia. „Bardzo wiele osób odzyskuje tu pokój serca, za którym od dawna tęsknili i radość życia” – powiedział kustosz sanktuarium.
Na Marianki przybywają też osoby w sytuacji zagrożonego życia fizycznego, często chorzy terminalnie, którzy szukają umocnienia w tym doświadczeniu oraz uzdrowienia. „W ciągu kilku ostatnich miesięcy otrzymałem co najmniej kilka świadectw osób, które doświadczyły, jak twierdzą, uzdrowienia i wycofania się choroby na etapie terminalnym” – ujawnił ks. Rokosz.
Kolejną grupą szukająca pomocy przy grobie św. o. Papczyńskiego są małżeństwa doświadczone brakiem potomstwa. „W ciągu minionych siedmiu miesięcy ochrzciłem siedmioro dzieci, które poczęły się i urodziły zdrowe dzięki wstawiennictwu św. Stanisława” – powiedział KAI ksiądz kustosz.
Do sanktuarium na Mariankach przybywają też ciężarne matki, przeżywające obawy o zdrowie swoje lub dziecka. „Bardzo często pobyt tutaj napełnia je ufnością i umacnia ich w radosnym oczekiwaniu na narodziny” – zapewnia ks. Rokosz.
W kościele z 1674 r., który dziś został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego, przy białym sarkofagu o. Papczyńskiego modlą się pielgrzymi, szczególnie chętnie małżonkowie oczekujący dziecka, którzy w św. Stanisławie widzą swego orędownika.
W 2001 r. za jego wstawiennictwem doszło do nieoczekiwanego ożywienia obumarłego dziecka w pierwszym trymestrze ciąży po tzw. poronieniu wewnętrznym. Pół roku później na świat przyszedł zdrowy chłopiec a to cudowne zdarzenie przyczyniło się do beatyfikacji o. Papczyńskiego.
Przejmujące świadectwa otrzymanych łask opiekunowie miejsca, księża marianie, publikują na specjalnej stronie internetowej papczynski.pl. Nowoczesna strona powstała przy współpracy z portalem Stacja7 i uruchomiona została równocześnie ze specjalnym profilem społecznościowym na Facebooku, na którym publikowane już są modlitwy do św. Stanisława.
Opiekunami tego miejsca nadal będą księża marianie. Pierwszym kustoszem nowego sanktuarium zostanie ks. Jan M. Rokosz MIC, dotychczasowy kustosz grobu św. Stanisława. Działalność i rozwój nowego sanktuarium będą wspierać członkowie Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich, Bractwo Misterium Męki Pańskiej w Górze Kalwarii oraz inne grupy działające przy kościele na Mariankach.
Nowe sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego nieprzypadkowo powstaje w Górze Kalwarii. To właśnie w tym mieście położonym 40 km od Warszawy – które według projektów bp. Stefana Wierzbowskiego sprzed 300 lat miało być Nową Jerozolimą z pałacem Piłata, Wieczernikiem i miejscem ukrzyżowania – żył i zmarł w opinii świętości o. Stanisław Papczyński, nazywany „Apostołem Mazowsza”.
Szczególnie uroczystym dniem w nowym sanktuarium będzie obchodzona 18 maja uroczystość św. Stanisława Papczyńskiego. Co roku będzie ona poprzedzona nowenną (specjalną modlitwą odmawianą przez 9 dni) oraz zakończona oktawą (czas świąteczny zostanie przedłużony do 8 dni). Właśnie w tym czasie księża marianie spodziewają się najliczniejszych pielgrzymek do grobu „białego zakonnika”, które przyjeżdżają zwykle w niedzielę po 18 maja (w tym roku przypada ona 20 maja).
Natomiast 17 września – w rocznicę śmierci św. Stanisława Papczyńskiego – w nowym sanktuarium na Mariankach będzie w tym roku obchodzone święto Bożej Opatrzności. W kolejnych latach, ze względu na wieloletnią tradycję będzie ono obchodzone w pierwszą niedzielę lipca jako tzw. Niedziela Bożej Opatrzności. Od lat w tym miejscu czczony jest dwustronny obraz Opatrzności Bożej, przedstawiający z jednej strony płótna „Ucho Boże” a z drugiej „Oko Boże”.
Specyfiką nowego sanktuarium są także specjalne nabożeństwa odprawiane właśnie w tym miejscu a wyrastające z duchowości założyciela zgromadzenia księży marianów. Co tydzień odprawiane są nieszpory za zmarłych, a także Msza św. w ich intencji za wstawiennictwem św. Stanisława Papczyńskiego.
Raz w tygodniu sprawowana jest Msza św. wotywna o św. Stanisławie Papczyńskim sprawowana według specjalnego formularza liturgicznego oraz stała nowenna za wstawiennictwem tego patrona. Ponadto odbywa się Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Planowane są też modlitwy wstawiennicze o dar potomstwa dla małżeństw w każdą II sobotę miesiąca oraz błogosławieństwo matek w ciąży w III sobotę miesiąca.
W grudniu 2015 r. w domu księży marianów przy kościele na Mariankach otwarto Muzeum św. o. Stanisława Paczyńskiego. Gromadzi ono m.in. ryciny, przedmioty i księgi związane z Założycielem zgromadzenia. Jednym z cenniejszych eksponatów jest napisany po polsku list króla Jana III Sobieskiego do Benedykta Pawła Sapiehy, podskarbiego wielkiego litewskiego z 1687 r., sygnowany pieczęcią koronną króla.
W Muzeum można też zobaczyć książkę należącą do o. Papczyńskiego, z jego autografem na stronie tytułowej oraz pozostałości habitu wyjęte z trumny podczas ekshumacji jego szczątków w XVIII w.
Eksponaty gromadzono przez kilka lat, korzystając m.in. a Archiwów Watykańskich i odnajdując cenne księgi m.in. w antykwariatach litewskich: w Wilnie i Kownie.
O. Stanisław Papczyński, założyciel Zgromadzenia Marianów, urodził się w 1631 r. w Podegrodziu na Sądecczyźnie. W młodości wstąpił do zakonu pijarów, gdzie przyjął imię Stanisław od Jezusa i Maryi. Po 16 latach opuścił ten zakon, by w 1673 r. założyć własne zgromadzenie, któremu zlecił szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia, modlitwę za zmarłych i pracę w parafiach.
Zmarł w opinii świętości 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii koło Warszawy. 16 września 2007 roku w Licheniu miała miejsce beatyfikacja o. Stanisława Papczyńskiego. Kanonizacja odbyła się 5 czerwca 2016 r. w Rzymie. O. Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców, pragnących potomstwa.
Zgromadzenie Księży Marianów jest najstarszym istniejącym do dziś powstałym na ziemiach polskich, męskim zgromadzeniem zakonnym. Marianów spotkać można w kilkunastu krajach świata, m.in. – Brazylii, USA, na Filipinach, Kazachstanie, gdzie pełnią różne posługi: od pracy parafialnej i misyjnej po posługi w sanktuariach. Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Za Chrystusa i Kościół”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.