Jasna Góra: pielgrzymka przedstawicieli polskiego handlu
20 maja 2018 | 15:46 | it | Częstochowa Ⓒ Ⓟ
Po raz trzydziesty na Jasną Górę przybyli przedstawiciele polskiego handlu. Pielgrzymka jest kontynuacją tej pierwszej z 1938 r. Handlowcy odkrywają ważną rolę w tworzeniu polskiej gospodarki a poprzez promocję polskich produktów szerzą ideę patriotyzmu gospodarczego.
Jak przypomina paulin o. Józef Płatek, który od 28 lat towarzyszy kupcom w ich spotkaniu z Matką Bożą Jasnogórską, po wojnie pielgrzymki nie mogły być organizowane, bo na prowadzenie „własnego interesu” władze nie pozwalały.
– Dopiero w 1990 r. kupcy przybyli z kolejną pielgrzymką, by Maryi zawierzyć handel w Polsce – zauważył o. Płatek. Podkreślił ogromny wkład handlowców w szerzenie idei kupowania tego co polskie.
Stanisław Sukiennik przedstawiciel Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług, który był u początku powojennych pielgrzymek kupiectwa podkreśla ważną rolę tzw. „małego handlu”. – Ten mały handel jest bardzo potrzebny, bo on uzupełnia wiele rzeczy. Może nie z takim rozmachem jak kiedyś, ale na pewno nie odpuścimy, będziemy walczyć, byśmy byli zauważani i by nasz głos był słyszalny – powiedział kupiec.
Tadeusz Pankowski, wiceprezes Rady Zrzeszeń Handlu i Usług powiedział, że w najnowszej historii polskiego kupiectwa, po 1989 roku, wyraźne są wewnętrzne podziały i nierówna konkurencja, dlatego potrzeba wielu spotkań i rozmów, ale i wspólnej modlitwy.
W pielgrzymce kupiectwa uczestniczyło ok. pół tysiąca osób, głównie należących do Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług.
W południe pielgrzymi zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie uczestniczyli we Mszy św. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Dariusz Szuba, nowy opiekun Kupiectwa Polskiego z ramienia Jasnej Góry.
– Ręce przy pracy, serce przy Bogu, niech to będzie zawsze waszą wizytówką – życzył pielgrzymom paulin.
Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług jest największą i najstarszą organizacją kupiecką w Polsce. To działająca od 1925 roku ogólnopolska organizacja samorządu zawodowego przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą, szczególnie w zakresie handlu i usług, reprezentująca za pośrednictwem swoich terenowych organizacji członkowskich ich interesy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.