Ks. prof. Lis: św. Rita uczy wsłuchiwania się w Ducha Świętego
22 maja 2018 | 16:26 | hh | Głębinów Ⓒ Ⓟ
„Niezależnie od stanu życia czy zawodu, św. Rita podpowiada nam, że wsłuchiwanie się w Ducha Świętego i otwarcie się na przyjmowanie Jego darów przynosi owoce” – powiedział ks. prof. Marek Lis z okazji odpustu ku czci św. Rity z Cascii w Głębinowie.
Ks. prof. Lis w czasie studiów w Rzymie, posługiwał w konfesjonale w Cascii. „To doświadczenie niezwykłe, tysiące ludzi, którzy przyjeżdżali do św. Rity, szukając czegoś ważnego – pojednania, jedności, przebaczenia, miłości zagubionych” – wspominał.
Kaznodzieja przyznał, że na niepowtarzalny klimat sanktuarium w Cascii składa się sarkofag z barwnym portretem augustiańskiej zakonnicy, winny krzew, pszczoły murarki i róże. „Ważniejsze jest nie to, co dokonało się przed 500 laty, ale to, co dokonuje się w życiu i sercach ludzi wciąż tam przybywających. A żeby to zrozumieć, trzeba podejść do bazyliki, gdzie znajduje się relikwiarz i do kaplicy spowiedzi, gdzie sakrament sprawuje czasem przez długie godziny kilkudziesięciu kapłanów” – zaznaczył.
Profesor Uniwersytetu Opolskiego podkreślił, że św. Rita jest jedną z najważniejszych patronek Włoch. „Być może dlatego, że jej życie przepełnione było owocami Ducha Świętego. Miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie – to nie są dary Ducha Świętego. To owoce, które mogą zaistnieć w naszym życiu, gdy pozwolimy Duchowi Świętemu w nas działać i nam samym przynosić owoce działającej w nas Bożej łaski” – podkreślił.
Teolog przypomniał, że św. Rita z rodzinnego domu, pełnego bezpieczeństwa i ciepła, wyniosła miłość do Pana Jezusa, pobożność i wierność, które pozwoliły jej przetrwać dramaty życia małżeńskiego. „Nieustanna modlitwa Rity, jej postawa i owoce darów Ducha Świętego sprawiły, że także jej mąż i synowie umarli pojednani z Bogiem” – stwierdził.
„Legenda mówi – opowiadał ks. Lis – o cudownym przeniesieniu św. Rity, mimo drzwi zamkniętych, do zakonu augustiańskiego przez patronów tego zgromadzenia, bowiem mniszki bały się obciążającej hipoteki problemów politycznych i konfliktów wdowy. Tamto doświadczenie, niełatwe, bo życie zakonne jest walką, zaowocowało stygmatami, czyli utożsamieniem się z Jezusem” – dodał.
W ikonografii św. Rita przedstawiana jest w stroju zakonnym – w czarnym habicie i białym welonie, z cierniem na czole. Jej atrybutami są: dwoje dzieci, krucyfiks, cierń, figa, pszczoły i róża.
Głębinów to najmniejsza parafia diecezji opolskiej. Miejscowość od lat słynie z walorów turystycznych, a od 2015 roku jest miejscem szczególnego kultu świętej Rity, nazywanej patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Każdego 22. dnia miesiąca o godz. 18.00 kilkaset osób uczestniczy w nabożeństwie z poświęceniem róż ku czci św. Rity.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.