Kraków: bp Guzdek odprawił Mszę św. dla żołnierzy Wojsk Specjalnych
24 maja 2018 | 10:24 | kos | Kraków Ⓒ Ⓟ
Bądźcie przekonani o słuszności swojej misji, czyniąc świat poprzez waszą służbę choć odrobinę lepszym i bezpieczniejszym – życzył żołnierzom Wojsk Specjalnych biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w krakowskim kościele garnizonowym św. Agnieszki w święto Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Żołnierze Wojsk Specjalnych obchodzą dziś swoje święto.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że służbą jest słowem „pełnym treści i godności”. – Kojarzy się nam z człowiekiem, który stoi na straży. Człowiekowi takiemu pokazano pewną przestrzeń, w którą ma się wpatrywać. Pokazano mu także skarb, którego ma strzec. Obok niego postawiono innych ludzi, z którymi ma bronić tego skarbu. Jego życie zostało włączone w szerszy plan – powiedział. Ordynariusz wojskowy dodał, że w ramach realizacji tego planu „trzeba być gotowym i liczyć się z daniną krwi a nawet ofiarą życia”. – Służba zawsze była, jest i będzie nieodłącznie związana z poświęceniem – dodał.
Ordynariusz wojskowy przywołał słowa biskupa Legionów Polskich Władysława Bandurskiego, który mawiał, że „Służba wojskowa kapłaństwem jest!”. – Ta prawda odnosi się w sposób szczególny do oficerów i żołnierzy Wojsk Specjalnych. W godzinie, kiedy składaliście przysięgę wojskową, zawarliście przymierze z wartościami wypisanymi na wojskowym sztandarze: Bóg, Honor, Ojczyzna. Podjęliście decyzję, aby „służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – zacytował słowa przysięgi wojskowej bp Guzdek.
Biskup polowy podkreślił, że słowa bp. Bandurskiego nie straciły na swej aktualności. – Powtarzam z całą mocą, że służba wojskowa kapłaństwem jest! Wy wszyscy jesteście „kapłanami”, którzy strzegą pokoju i sprawiedliwości. Jesteście zawsze gotowi udać się w odległe zakątki świata, skąd dochodzi wołanie o pomoc. Licząc się z utratą zdrowia a nawet życia, udajecie się w niebezpieczne rejony świata, gdzie łamane są podstawowe prawa człowieka – powiedział.
Zdaniem bp. Guzdka święto Wojsk Specjalnych jest okazją, aby dziękować Bogu za powołanie do służby. – To wielki zaszczyt i honor, ale nie mniejsze zobowiązanie. Dziękujemy za to, że podejmujecie się tego trudnego zadania. Dziękujemy za to, że wykonujecie swoje zadania z pasją i pełnym zaangażowaniem. Obce Wam są postawy niewolnika lub najemnika. Wezwanie do stania na straży najwyższych wartości jest wypisane w waszych sercach. Nieustannie doskonalicie swój wojskowy kunszt zawsze z myślą o tych, którym trzeba będzie pospieszyć z pomocą – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego ks. płk Piotr Sroka, dziekan Dekanatu Wojsk Specjalnych i ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. We Mszy św. uczestniczyli żołnierze i pracownicy Wojsk Specjalnych z dowódcą formacji, gen. bryg. Wojciechem Marchwicą. Życzenia żołnierzom i pracownikom Wojsk Specjalnych złożyli także bp Mirosław Wola, ewangelicki naczelny duszpasterz wojskowy i ks. płk Jerzy Mokrauz, proboszcz parafii prawosławnej w Przemyślu.
W południe w siedzibie Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych odbędzie się apel z okazji święta formacji, a także piknik wojskowy.
Wojska Specjalne status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych (RSZ) uzyskały 24 maja 2007 r. Decyzja ta wynikała z potrzeby konsolidacji rozproszonych w różnych strukturach Sił Zbrojnych RP jednostek specjalnych. Z chwilą powstania Wojsk Specjalnych jako RSZ, zostały one podporządkowane pod jedno wspólne dowództwo – Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS).
Współczesne Wojska Specjalne są przeznaczone do prowadzenia operacji specjalnych zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Ich najważniejszym zadaniem jest przygotowanie i udział w operacji obronnej w kraju, utrzymywanie w gotowości sił i środków do wsparcia policji w zwalczaniu terroryzmu oraz zaangażowanie w operacjach międzynarodowych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.