Boże Ciało w Rzeszowie
01 czerwca 2018 | 09:34 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„W tym objawia się miłość Boga, że daje nam siebie na pokarm” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. na pl. Farnym w Rzeszowie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po Mszy św. kilka tysięcy osób przeszło w procesji eucharystycznej ulicami śródmieścia.
31 maja 2018 r., w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, o godz. 9.00 na scenie przed kościołem farnym w Rzeszowie rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp Kazimierz Górny oraz sześciu neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 19 maja br.
W homilii bp Jan Wątroba mówił o działaniu Ducha Świętego w różnych obszarach życia przypominając, że szczególnym miejsce Jego aktywności jest Eucharystia. „Sam rozum nie może przeniknąć, ani pojąć, jak to się dzieje, że w tej odrobinie chleba jest obecny Pan Jezus ze swoim bóstwem i człowieczeństwem. (…) Tego naukowo nigdy się nie udowodni, i nie mało jest takich którzy nie wierzą. My jednak wierzymy w ten cud przemiany i jednocześnie wiemy, że nie dokonuje się on mocą kapłana. Składając na ołtarzu chleb i wino kałan wzywa pomocy Ducha Świętego, prosząc, aby to On przemienił je w Ciało i Krew Pańską” – podkreślił kaznodzieja.
Biskup Rzeszowski mówił również na temat związku Eucharystii z miłością. „Tajemnica wiary skłania nas do refleksji nad potęgą Bożej miłości. Oto Bóg, stwórca świata, w Jezusie Chrystusie, mocą Ducha Świętego przychodzi do człowieka w kawałku chleba i staje się pokarmem miłości. Człowiek przynosi owoce ziemi i winnego krzewu, razem z nimi swoje troski i radości, sukcesy i porażki, tęsknoty i cierpienia, to wszystko co stanowi jego codzienny trud i oddaje to Bogu prosząc, aby mocą Ducha Świętego stało się miłą Bogu ofiarą. Chleb i wino, które spożywamy stają się częścią naszego ciała na poziomie biologicznym, ale przemienione mocą Ducha Świętego w Ciało i Krew Pańską stają się częścią naszego życia i wyzwalają nas z grzechu i śmierci. W tym objawia się miłość Boga, że daje nam siebie na pokarm” – mówił bp Jan.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna. Najświętszy Sakrament nieśli na zmianę księża neoprezbiterzy.
Pierwszy ołtarz przygotowała parafia św. Krzyża, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy, którzy ozdobili ołtarz bochenkami chlebów. Po modlitwie młodzież z Szkolnych Kół Caritas zabrała część chlebów znajdujących się przy ołtarzu i dalej niosła w procesji.
Ołtarz przy ul. L. Lisa-Kuli przygotowali żołnierze i policjanci. Pod dużym napisem: „Z Ciebie moc płynie i męstwo” umieszczono cztery fotografie przedstawiające żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
Trzeci ołtarz przygotowała Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Służba Więzienna. Tłem ołtarza były dwa, zwrócone tyłem do siebie, samochody: strażacki i służby więziennej. Na samochodzie służby więziennej widniał napis: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”.
Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W jego centrum była figura Pani Rzeszowa. (tn)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.