Włocławek: kard. Burke przewodniczył uroczystości Bożego Ciała
01 czerwca 2018 | 10:01 | ks. an | Włocławek Ⓒ Ⓟ
„Chrystus, rzeczywiście obecny w Najświętszym Sakramencie, błogosławi mieszkańców tego miasta i tej diecezji” – powiedział kard. Raymond Leo Burke podczas włocławskich obchodów Bożego Ciała, które rozpoczęła Eucharystia o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku.
Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która zgromadziła wiernych miasta, siostry zakonne, członków Kapituły Katedralnej, moderatorów i profesorów Wyższego Seminarium Duchownego, na zaproszenie biskupa włocławskiego Wiesława Meringa przewodniczył kardynał Raymond Leo Burke, który wygłosił do wiernych homilię, a po Mszy świętej poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem, która przeszła ulicami miasta.
Pasterz Diecezji skierował słowa powitania wobec dostojnego gościa z Watykanu oraz wszystkich zgromadzonych wiernych. „W historii Włocławka, w historii naszego starego biskupstwa, które liczy co najmniej 900 lat, nie zdarzyło się, żeby tym uroczystościom przewodniczył Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego” – podkreślił doniosłość uroczystości bp Mering.
Kardynał Burke w homilii wskazywał na miłość Boga wobec człowieka, zadanie miłości chrześcijańskiej, przypominając, że „źródłem każdej prawdziwej miłości w naszym życiu jest sam Bóg, który jest pełnią miłości”. Amerykański purpurat przytoczył w swym wystąpieniu fragmenty encykliki papieża Benedykta XVI Deus caritas est, poświęconej tematowi miłości chrześcijańskiej, oraz książki opata benedyktyńskiego o. Prospera Guéranger.
„W historii miłości, którą opowiada nam Biblia, Bóg […] zawsze na nowo wychodzi nam naprzeciw – poprzez ludzi, w których objawia nam swą obecność: poprzez Słowo, w sakramentach, w sposób szczególny w Eucharystii” (Deus caritas est, nr 17) – rozpoczął Ksiądz Kardynał wskazując, że Bóg pragnie zdobywać serce człowieka uwalniając od grzechu i uzdalniając do miłości. Hierarcha nawiązał do fragment Listu do Hebrajczyków (Hbr 9,14) przypominając, że „starotestamentalne przymierze Bóg doprowadził do pełni poprzez Krew Chrystusa, która na Golgocie, na Krzyżu została wylana w ofierze za nas, z Jego przebitego Serca”. „Krew nadal wylewa się z Jego chwalebnego, przebitego Serca w każdej Ofierze eucharystycznej, którą Pan Jezus sprawuje na ołtarzach kościołów i kaplic na całym świecie” – kontynuował rozważanie kard. Burke.
Mówiąc o należnej czci oddawanej realnej obecności Chrystusa pośród nas, Jego Ciału i Jego Krwi, kaznodzieja pytał retorycznie: „Czyż nasze serca mogłyby nie odpowiedzieć miłością na miłość Boga, który ofiaruje swoje życie za nas pod postacią niebieskiego chleba?” Wyjaśniając zaś znaczenie procesji wyrażającej eucharystyczną wiarę Kościoła purpurat nawiązał do słów o. Prospera Guéranger zauważając, że „Jezus, we własnej Osobie przewodzi tej procesji […] chce spotkać się ze swoim ludem we Włocławku i pobłogosławić mu”.
Ksiądz Kardynał wskazał na tajemnicę wspólnoty ze świętymi: „Wszyscy Święci łączą się teraz z nami, gdy składamy Ofiarę eucharystyczną. Ci, którzy przez wieki życia Kościoła poznali wielką tajemnicę miłości Boga w Najświętszym Ciele i Krwi Chrystusa, zbliżają nas, aby przyciągnąć nasze serca do chwalebnego Serca Eucharystycznego Pana”.
Ukazując przykład Najświętszej Maryi Panny, Jej rozpoznanie i przyjęcie do serca Chrystusa, kard. Burke zakończył homilię słowami modlitwy zaczerpniętej z encykliki papieża Benedykta XVI: „Święta Maryjo, Matko Boża, Ty wydałaś na świat prawdziwe światło, Jezusa, Twojego Syna — Bożego Syna. Na wezwanie Boga oddałaś się cała i tak stałaś się źródłem dobroci, które z Niego wytryska. Pokaż nam Jezusa. Prowadź nas ku Niemu. Naucz nas, jak Go poznawać i kochać, abyśmy my również mogli stać się zdolni do prawdziwej miłości i być źródłami wody żywej w spragnionym świecie” (Deus caritas est, nr 42).
Na trasie procesji przygotowane zostały cztery ołtarze dla Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie procesji eucharystycznej wierni odśpiewali wspólnie hymn Te Deum laudamus, po którym Ksiądz Kardynał udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Purpurat dziękował za wspólną radość płynącą z uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zapewniając, że „Włocławek pozostanie na zawsze w moim sercu, a szczególnie ta piękna procesja. Niech Bóg Wam wszystkim błogosławi!”
Uroczystej liturgii śpiewem towarzyszyły chór katedralny wraz ze scholą klerycką pod kierunkiem dyrygenta ks. prał. Józefa Nowaka. Procesję akompaniując ubogacała Orkiestra Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.