Uroczyste obchody 200-lecia diecezji siedleckiej i zakończenia Synodu
09 czerwca 2018 | 13:46 | tk / pz | Siedlce Ⓒ Ⓟ
Uroczystości 200-lecia diecezji siedleckiej i zamknięcia II synodu tej diecezji odbyły się dziś z udziałem episkopatu Polski. Mszy św. sprawowanej w katedrze w Siedlcach przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. O duchowej łączności z uczestnikami zgromadzenia zapewnił w specjalnym liście papież Franciszek.
„Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego dwusetlecia zaistniało w tej diecezji” – napisał papież. Wspomniał też m.in. o męczeństwie unitów podlaskich i o innych postaciach oddanych krzewieniu wiary w diecezji siedleckiej.
Witając zgromadzonych biskup siedlecki Kazimierz Gurda zachęcił zgromadzonych: „Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy pochodzą z ziemi podlaskiej, za męczenników z Pratulina, oddających swoje życie za jedność Kościoła”.
Na początku Mszy św. podpisano statutu II Synodu diecezji siedleckiej. W pracach synodalnych omawiano wszystkie dziedziny życia Kościoła na Podlasiu.
Abp Marek Jędraszewski wskazał w homilii na znaczenie przekazywania przyszłym pokoleniom przeżywanego i uznawanego przez siebie świata wartości – katolicyzmu i Ojczyzny. Chodzi o takie przekazywanie tych wartości, by każde nowe pokolenie przyjęło je i uznało za swoje.
„Taki człowiekiem, który ciągle trwa, mimo, że odszedł jest ten, który przyszłym pokoleniom przekazał prawdę krzyża Chrystusowego” – powiedział metropolita krakowski.
Na zakończenie Mszy św. odbył się akt posłania kaznodziei misyjnych. Jest to jedna z inicjatyw wynikających z synodu i jubileuszu 200-lecia diecezji. Misje ewangelizacyjne obejmą wszystkie parafie i rozpoczną się już w bieżącym roku.
„Mam nadzieję, że te misje rozpoczną nowy etap w wypełnianiu zadań, jakich oczekuje od Kościoła jego Założyciel, Jezus Chrystus” – powiedział biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Diecezja została powołana do życia przez papieża Piusa VII 30 czerwca 1818 r. Siedzibą pierwszych biskupów był Janów Podlaski. Cechą charakterystyczną w dziejach diecezji była sytuacja oraz znaczenie unitów, a także niezłomna postawa jej biskupów i kapłanów w walce z rosyjskim zaborcą o wolność Kościoła.
Car Aleksander II 22 maja 1867 r. bez porozumienia z Rzymem skasował diecezję podlaską, a jej terytorium przyłączył do diecezji lubelskiej. Papież Leon XIII dopiero 30 grudnia 1889 r. przyłączył kanonicznie diecezję janowską do lubelskiej. Zlikwidowano janowskie seminarium duchowne, wywieziono resztę zakonnic, a ostrze prześladowania skierowano szczególnie przeciwko unii.
Razem z unitami, choć w mniejszym stopniu, cierpiał Kościół obrządku łacińskiego. Rząd rosyjski zabierał na rzecz prawosławia nie tylko cerkwie unickie, ale także zagarnął 17 kościołów łacińskich. Kler obrządku łacińskiego śpieszył z pomocą prześladowanym unitom, przez co narażał się na ciężkie kary.
Papież Benedykt XV, biorąc pod uwagę potrzeby religijne narodu polskiego, który odzyskał niepodległość, bullą z dnia 24 listopada 1918 r. wskrzesił diecezję podlaską.
W 1924 r. Pius XI przeniósł stolicę biskupią z Janowa do Siedlec, wynosząc kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach do godności katedry. W konstytucji apostolskiej „Vixdum Poloniae unitas” z 28 października 1925 r., nadającej nowe granice terytorialne diecezjom w Polsce, diecezja janowska czyli podlaska otrzymała nową nazwę – siedlecka czyli podlaska.
W 1992 r. Jan Paweł II zmienił nazwę diecezji na siedlecką i włączył ją do nowo powstałej metropolii lubelskiej oraz zmniejszył jej terytorium. Diecezja zajmuje obszar ziem położony pomiędzy Bugiem, Wieprzem i Wisłą, zajmujący obecnie 11 400 km2, liczący 720 470 mieszkańców, z czego 710 570 (98,63%) przyznaje się do wyznania rzymskokatolickiego.
10 czerwca 1999 roku odbyła się wizyta apostolska Jana Pawła II w Siedlcach. Na błoniach siedleckich zgromadziło się ponad 500 tysięcy osób. Papież przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej z duchowieństwem obrządku łacińskiego i unickiego. W przemówieniach podkreślił bohaterstwo unitów-męczenników podlaskich i zachęcił do ich naśladowania w wierze i moralności chrześcijańskiej.
II Synod dieceyji siedleckiej zainaugurował 10 czerwca 2012 r. poprzedni biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski i kontynuowany był przez jego następcę, bp. Kazimierza Gurdę.
Refleksja synodalna dotyczyła wszystkich dziedzin życia Kościoła siedleckiego, od centralnych urzędów (kuria, seminarium duchowne), poprzez życie i posługę duchowieństwa aż po działalność ruchów, stowarzyszeń i organizacji religijnych.
Dostrzeżono również zagrożenia cywilizacyjne, związane z sekularyzacją życia, negowaniem elementów nauczania doktrynalnego i moralnego, spadkiem powołań kapłańskich i zakonnych, emigracją dużej części młodych ludzi zarówno w wymiarze wewnątrzkrajowym, jak i zagranicznym.
Jedną z inicjatyw, wprost wynikających z synodu i jubileuszu 200-lecia diecezji, są misje ewangelizacyjne, które obejmą wszystkie parafie już od bieżącego roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.