Kard. Dziwisz: wobec postępującej sekularyzacji trzeba przypominać o Bogu
11 czerwca 2018 | 10:40 | md | Kraków Ⓒ Ⓟ
Przybywa ludzi, którzy uważają, że mogą sobie urządzić życie bez Boga, którym wydaje się On niepotrzebny – uważa kard. Stanisław Dziwisz, który podkreśla, że wobec postępującej sekularyzacji w Europie i w Polsce potrzeba ciągle przypominać, że człowiek współczesny potrzebuje Boga. Mówił o tym w czasie Mszy św. odpustowej w parafii św. Antoniego z Padwy w Krakowie.
„Przybywa ludzi, niegdyś ochrzczonych, dla których niedzielna Eucharystia nie jest już punktem odniesienia, choć przecież jest ona centralnym punktem życia każdej wspólnoty chrześcijańskiej” – mówił krakowski arcybiskup senior. Wskazywał, że postępująca sekularyzacja jest wyzwaniem, którym trzeba się zająć. Jest to zadanie kapłanów i osób konsekrowanych, ale również chrześcijańskich małżonków i rodziców, którzy „dają swoim dzieciom pierwszy przykład wiary” – wskazał kard. Dziwisz.
Stwierdził ponadto, że „Bożymi żniwiarzami” mogą i powinni być uczciwi pracownicy, wykonujący dobrze swój zawód, a także politycy i wszyscy angażujący się na rzecz dobra wspólnego, „by w naszym życiu zbiorowym była wyraźnie widoczna społeczna sprawiedliwość, solidarność z najbardziej potrzebującymi – byśmy wszyscy wnosili wkład w budowanie w nas i wokół nas cywilizacji miłości”.
„Świat potrzebuje Boga. Również człowiek współczesny potrzebuje Boga, bez którego nasze życie nie ma korzeni, nie ma fundamentu, nie ma sensu” – zaznaczył kaznodzieja, dodając, że o tej podstawowej prawdzie trzeba mówić stale.
Podczas Mszy św. do świątyni zostały wprowadzone relikwie krwi św. Jana Pawła II. Przy tej okazji jego wieloletni osobisty sekretarz wspomniał związki papieża z parafią św. Antoniego z Padwy. 22 października 1967 roku kard. Karol Wojtyła poświęcił prezbiterium parafialnej świątyni.
Parafia św. Antoniego z Padwy w Bronowicach Małych w Krakowie została erygowana w 1949 r. przez księcia kard. Adama Sapiehę. Kościół parafialny budowany był w latach 1963-83 i konsekrowany w 1999 roku przez kard. Franciszka Macharskiego. Bryła kościoła to dawny Dwór Mariacki, należący do archiprezbitera kościoła Mariackiego, którego własnością była wieś Bronowice Małe.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.