Teologia, dziennikarstwo, italianistyka – rusza rekrutacja na studia
12 czerwca 2018 | 06:29 | pgo / mip | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Dziennikarstwo, italianistyka, coaching i mediacje społeczne, muzykologia, a nawet „teologia dla zabieganych” – to tylko niektóre kierunki studiów, które można wybrać na Wydziałach Teologicznych na uczelniach w całej Polsce. W czerwcu ruszają rekrutacje dla kandydatów na studia.
Teologia dla przyszłych kapłanów i świeckich
Najpopularniejszym kierunkiem na Wydziałach Teologicznych jest teologia, którą wybierają nie tylko przyszli kapłani, ale też świeccy. W Polsce jest 14 uczelni, które kształcą teologów. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia teologiczne są również w języku angielskim.
Teologia dla przyszłych kapłanów przygotowuje kandydatów do wykonywania funkcji i posług religijnych związanych z przyjęciem sakramentu kapłaństwa. W ramach studiów mężczyźni uczą się różnych form pracy duszpasterskiej, nauczania religii oraz etyki w szkole.
Uczelnie oferują także kierunki teologiczne dla świeckich. Teologię ogólną lub ze specjalizacją katechetyczno-nauczycielską można studiować na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Podobnie jest na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
Muzykologia i kształcenie organistów
Na Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Teologicznym można studiować muzykologię nauczycielska z edukacją artystyczną. UO studia te skierował głównie do muzyków kościelnych, ale też do nauczycieli muzyki.
Przyszłych organistów kształci również Instytut Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Aby dostać się na ten kierunek, trzeba przejść egzamin wstępny, który obejmuje m.in. znajomość koła kwintowego i interwałów, zaśpiewanie dowolnej pieśni kościelnej oraz grę na fortepianie z pamięci i z nut.
Dziennikarstwo, coaching i mediacje społeczne
UKSW w Warszawie na Wydziale Teologicznym kształci dziennikarzy na studiach I stopnia na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna – specjalizacja: dziennikarstwo ogólne i specjalizacja: komunikacja medialno-kulturowa oraz II stopnia na kierunku dziennikarstwo specjalizacja: komunikacja medialno-marketingowa.
Studentów na Wydziale Teologicznym na UKSW obowiązują rozmowy kwalifikacyjne. Kandydaci na dziennikarzy muszą krótko przedstawić swoją motywację podjęcia studiów na danym kierunku i przedstawić swój dorobek wpisujący się w wybrany kierunek. Rozmowę kończy losowanie pytań z wybranego przez siebie bloku tematycznego: sport, polityka, kultura, religia, ekonomia, turystyka, media.
Na teologów w mediach stawiają również Uniwersytet Opolski, który w ramach teologii oferuje specjalizacja: duchowość i kultura chrześcijańska. Ma być ona przygotowaniem do pracy w redakcjach mediów katolickich, poradniach rodzinnych i w ośrodkach duchowości. Dziennikarzy kształci także Akademia Ignatianum w Krakowie.
W ramach teologii na UKSW można wybrać specjalizację: coaching i mediacje społeczne lub mediacje rodzinne. Studenci uczą się m.in. jak interweniować w sytuacjach kryzysowych w rodzinie, mediacji w miejscach pracy oraz zarządzania rozwojem osobistym i grupowym.
Nauki o rodzinie i studium małżeńskie
Kilka Wydziałów Teologicznych w kraju proponuje również studentom kierunek nauki o rodzinie. Uniwersytet w Opolu stawia na wiedzę psychologiczną, pedagogiczną, biomedyczną, socjologiczną, prawną, filozoficzno-antropologiczną, a także teologiczną.
Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego w ramach kierunku nauki o rodzinie student wybiera specjalizację asystenta rodziny lub profilaktyki społecznej. Na tych studiach stawia się na wiedzę i umiejętności, które pozwalają na pracę wspierającą skierowaną do rodzin z dysfunkcyjnych, czy zagrożonych marginalizacją.
Na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie można wybrać się na studium animacji małżeńskiej. Ma ono przygotować osoby, które oprócz formacji własnej, mogą służyć wsparciem dla duszpasterstwa rodzin w konkretnej parafii, dekanacie czy diecezji.
Podobne studium – małżeństwa i rodziny – skierowane jest dla osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin, głównie par małżeńskich. Jego celem jest m.in. przygotowanie osób, które mogą włączyć się w przygotowanie narzeczonych do małżeństwa.
Turystyka krajów biblijnych i kultura śródziemnomorskich
Uniwersytet Opolski w ramach Wydziału Teologicznego proponuje kierunek turystyka i kultura śródziemnomorska. W zależności od wybranej specjalności studenci będą uczyli się m.in. historii krajów Śródziemnomorza, filozofiii (greckiej, rzymskiej, żydowskiej i arabskiej), geografii, językoznawstwa (j. łaciński, j. grecki, j. hebrajski i j. romański), a także systemów prawnych. Zdobędą również wiedzę o religiach monoteistycznych (chrześcijaństwie, judaizmie i islamie) i ich wzajemnych powiązaniach. Na tym kierunku można też będzie poznać podstawy turystyki, obsługi ruchu turystycznego, czy organizacji turystyki religijnej.
Na UKSW w Warszawie od nowego roku akademickiego powstanie kierunek studiów podyplomowych: „Współczesne migracje. Tożsamość i bezpieczeństwo Europy„. Studia adresowane są do duszpasterzy zajmujących się integracją obcokrajowców, katechetów, pracowników Caritas i ludzi zajmujących się opieką nad cudzoziemcami w samorządach, fundacjach i stowarzyszeniach.
„Teologia dla zabieganych” i „studia na odległość”
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie dla tych, którzy mają mało czasu, proponuje studium „teologia dla zabieganych”. Jest to akademicki kurs wiary i teologii. Studenci na tym kierunku poznają odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z Biblią, z fundamentami wiary i chrześcijańskim stylem życia we współczesnym świecie.
PWTW proponuje również „studia na odległość”. Przeznaczone są dla osób, które z powodu miejsca zamieszkania poza stolicą czy pracy nie są w stanie studiować w trybie dziennym czy zaocznym. PWTW oferuje studia magisterskie w trybie blended-learning na kierunku teologia ze specjalnościami: teologia ogólna lub katechetyka, które odbywają się w cyklu trymestralnym. Studia odbywają się w formie e-learningu. Studenci muszą jednak wziąć udział w trzech pięciodniowych sesjach wykładowo-egzaminacyjnych w ciągu roku, które odbywają się w Warszawie.
Italianistyka i języki biblijne
Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego proponuje studentom naukę na kierunku italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem. Student uczy się biegle posługiwać językiem włoskim oraz zdobywa wiedzę o historii, geografii i religii Włoch, a także elementów ogólnej wiedzy o chrześcijaństwie. Studia te są prowadzone wspólnie przez Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet w Bari (Włochy).
Podczas studiów w ramach programu Erasmus można wyjechać na uczelnie we Włoszech (Bari, Triest, Mediolan, Florencja, Rzym, Katania i in.). Z kolei absolwenci mogą uczestniczyć w projektach badawczych realizowanych w Uniwersytecie w Bari.
Studium Języków Biblijnych i Nowożytnych na PWT we Wrocławiu oferuje natomiast kursy języków starożytnych (hebrajski biblijny, grecki biblijny i łaciński).
***
Jak podaje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce jest siedem uczelni kościelnych: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie, Instytut Teologiczny im. Bł. Wincentego Kadłubka w Sandomierzu oraz Instytut Teologiczny im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.
Z kolei Ranking Kierunków Studiów Perspektywy 2018 podaje 14 uczelni, które kształcą na kierunku teologia. Najwyżej notowany jest Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie. Drugą pozycję zajął Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, a trzecią Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Teologię można studiować również na Uniwersytecie Opolskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, Uniwersytecie Szczecińskim, Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, Papieski Wydziale Teologiczny w Warszawie, Sekcji św. Andrzeja Boboli – Collegium Bobolanum, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie oraz Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie Sekcja św. Jana Chrzciciela.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.