Bp Guzdek do żandarmów: bądźcie ludźmi o prawych sumieniach
14 czerwca 2018 | 13:47 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Żandarmeria nade wszystko potrzebuje ludzi o prawych sumieniach – podkreślał w katedrze polowej WP bp Józef Guzdek, który przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy Żandarmerii Wojskowej (ŻW). Wczoraj żandarmi obchodzili swoje święto, dziś modlili się w intencji swojej formacji oraz poległych i zmarłych kolegów.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Komendy Głównej ŻW i odegrania Mazurka Dąbrowskiego. Liturgię słowa przygotowali żołnierze Żandarmerii Wojskowej, a za muzykę odpowiedzialni byli artyści Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
W homilii bp Guzdek podkreślał, że aby działania podejmowane przez ŻW były skuteczne i sprawiedliwe, muszą zostać spełnione dwa warunki. – W waszych szeregach potrzeba ludzi o prawych sumieniach i z wielkim poczuciem godności.(…) Żandarmeria nade wszystko potrzebuje ludzi o prawych sumieniach. Tylko tacy mogą stać na straży przestrzegania prawa – powiedział. Przypomniał, że sumienie „jest wewnętrznym przewodnikiem” i „sędzią naszych czynów”.
Zdaniem bp. Guzdka, drugim warunkiem owocnej służby w szeregach ŻW jest „świadomość swojej godności”. – Każdy żołnierz składa wojskową przysięgę na sztandar, na którym wypisane są trzy słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna. Żołnierz musi być człowiekiem honoru, świadomy swojej godności. Nie może sprzedać się nikomu; nie może służyć prywatnym interesom, wszak składając wojskową przysięgę zobowiązał się, że będziecie służył jedynie Ojczyźnie i sprawie jej bezpieczeństwa. Niech Wam nie zabraknie odwagi, aby nie ulec pokusie zysku lub uznania w oczach przełożonych przy jednoczesnej zdradzie swojego powołania! Nie łudźcie się obietnicą tajemnicy i zapewnieniem ochrony – zaapelował.
Na koniec życzył żołnierzom ŻW, aby sprawowana Eucharystia była okazją do postawienia pytania o prawość sumienia, honor i wierność wojskowej przysiędze. – Niech was umocni w zmaganiu się ze złem i pomoże zachować godność pośród zmieniających się okoliczności. Niech Wam Bóg błogosławi – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali kanclerz Kurii Ordynariatu Polowego ks. Jan Dohnalik, ks. płk Adam Prus, proboszcz parafii w Mińsku Mazowieckim, ks. mjr Ireneusz Biruś, p.o. Dziekana Żandarmerii Wojskowej oraz ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. We Mszy św. uczestniczyli m.in. gen. bryg. Tomasz Połuch, Komendant Główny ŻW, gen. bryg. Robert Jędrychowski, zastępca Komendanta Głównego, oficerowie, podoficerowie, żołnierze i pracownicy ŻW.
Do zadań żołnierzy ŻW należy zapewnianie przestrzegania dyscypliny wojskowej; ochrona życia, zdrowia i mienia oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Funkcjonariusze ŻW dbają także o ochronę tajemnicy państwowej i służbowej w wojsku. Wychodząc naprzeciw nowym wyzwaniom, głównie związanym z terroryzmem, w ramach struktur ŻW sformowano wyspecjalizowane elitarne jednostki do działań specjalnych o charakterze policyjnym.
Polska żandarmeria aktywnie uczestniczyła i uczestniczy w misjach pokojowych i stabilizacyjnych pod auspicjami NATO, ONZ i UE. Żandarmi pełnili służbę w Iraku, Syrii, Libanie, Demokratycznej Republice Konga i w Czadzie.
ŻW stale współdziała z Policją, Strażą Graniczną, Państwową Strażą Pożarną, Generalnym Inspektorem Celnym, Głównym Inspektorem Kontroli Skarbowej, Biurem Ochrony Rządu i ABW. Wraz z innymi służbami uczestniczy w ochronie ludzi i obiektów podczas ważnych uroczystości i wydarzeń społecznych, politycznych, religijnych i sportowych. Charakterystyczną oznaką żandarmów jest czerwony beret oraz naramiennik z literami MP (MilitaryPolice).
ŻW brała udział w zabezpieczaniu m.in. szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.