Warszawa: Msza św. żałobna w intencji Barbary Wachowicz–Napiórkowskiej
15 czerwca 2018 | 11:57 | kos | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Biskup Antoni Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej przewodniczył w archikatedrze św. Jana Chrzciciela Mszy św. żałobnej w intencji śp. Barbary Wachowicz–Napiórkowskiej, pisarki, publicystki, harcerki, honorowej obywatelki m.in. Warszawy i Drohiczyna. O godz. 13 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się uroczystości pogrzebowe Barbary Wachowicz–Napiórkowskiej.
– Dla niej przeszłość nie była tylko historią – mówił we wprowadzeniu do Mszy św. bp Dydycz. Hierarcha podkreślił, że sensem jej życia było przekazywanie kolejnym pokoleniom młodzieży „dziedzictwa zakorzenionego w kulturze, Ojczyźnie i wierze katolickiej”.
Przed ołtarzem umieszczony został portret Barbary Wachowicz–Napiórkowskiej, a przed nim kwiaty w jej ulubionym, fioletowym kolorze.
W homilii bp Dydycz przypomniał drogę życiową pisarki, jej ulubionych poetów, związek z ziemią podlaską, a także jej pracę popularyzującą postacie m.in. Tadeusza Kościuszki, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina. Przywołał także jej działalność harcerską i cykl książek „Wierna rzeka harcerstwa”, propagujący najważniejsze postacie ruchu harcerskiego. – Zapewniamy, że będziemy szanować i dbać o ten dorobek. Pani Barbaro Ty jesteś ziarnem. Ono pozostanie w ziemi, w alei zasłużonych, ale właśnie po to, aby wydać owoce posilające nasze dusze, umacniające serca i utrwalające w naszej pamięci miłość do Polski, Twojej największej miłości – powiedział bp Dydycz.
O godz. 13 na Cmentarzu Wojskowym w domu pogrzebowym na Powązkach odprawiona zostanie Msza św. i odbędzie ceremonia pogrzebowa.
Barbara Wachowicz urodziła się w 1937 r. w Warszawie. Była absolwentką Wydziału Dziennikarstwa UW oraz Studium Historii i Teorii Filmu łódzkiej filmówki.
Barbara Wachowicz jest autorką biografii wielkich Polaków: Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Juliusza Słowackiego, Stefana Żeromskiego czy Tadeusza Kościuszki. Stworzyła także serię „Wierna Rzeka Harcerstwa”, w której opisywała najważniejsze postaci polskiego ruchu harcerskiego. Była autorką scenariuszy filmowych i telewizyjnych, słuchowisk radiowych, wystaw i widowisk scenicznych.
W 1997 r. otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski przyznał jej Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Została doceniona również przez polskie dzieci. Otrzymała od nich Order Uśmiechu. W 2006 r., w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, została wyróżniona Honorowym Obywatelstwem Miasta Stołecznego Warszawy.
Za swoją twórczość i działalność została wyróżniona również Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Nagrodą Województwa Wielkopolskiego.
W 2010 r. biskup polowy Tadeusz Płoski uhonorował ją nagrodą „Benemerenti”, za „trud i oddanie w budzeniu wrażliwości, utrwalanie w społeczeństwie wartości chrześcijańskich i postaw patriotycznych i zapał serca w uczeniu miłości do Boga i Ojczyzny”. W laudacji podkreślano jej zasługi w upowszechnianiu wiedzy i krzewieniu miłości do Ojczyzny wśród młodych pokoleń Polaków.
W 2012 r. otrzymała nagrodę „Totus” Fundacji „Dzieło nowego tysiąclecia”. za propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości wśród młodego pokolenia Polaków. Zmarła 7 czerwca w Warszawie w wieku 81 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.