Papież na Anioł Pański: misja Kościoła to nie sukcesy
18 czerwca 2018 | 09:56 | st, pb (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
Autentyczność misji Kościoła zależy nie od sukcesu lub satysfakcjonujących rezultatów, ale od pójścia naprzód z odwagą zaufania i pokorą powierzenia się Bogu. Jest to świadomość, że jesteśmy małymi i słabymi narzędziami, które w rękach Boga i z Jego łaską mogą dokonywać wielkich dzieł, sprawiając rozwój Jego Królestwa – tłumaczył papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” na placu św. Piotra w Watykanie.
Komentując dwie przypowieści o królestwie Bożym i dynamice jego wzrostu, Ojciec Święty wskazał, że „przez głoszenie i działanie Jezusa, królestwo Boże jest głoszone, wtargnęło na pole świata i, podobnie jak ziarno, rośnie i rozwija się samo z siebie, własną mocą i zgodnie z kryteriami, których po ludzku nie da się odczytać. W swoim rozwoju i kiełkowaniu w dziejach zależy ono nie tyle od pracy człowieka, ile przede wszystkim jest wyrazem mocy i dobroci Boga”.
A gdy „historia ze swoimi wydarzeniami i protagonistami wydaje się zmierzać w kierunku przeciwnym planom Ojca Niebieskiego, który chce dla wszystkich swoich dzieci sprawiedliwości, braterstwa i pokoju”, mamy „przeżywać te okresy jako czas próby, nadziei i czujnego oczekiwania na żniwo”.
– Rzeczywiście, wczoraj podobnie jak i dziś, Królestwo Boże rośnie na świecie w sposób tajemniczy i zaskakujący, ujawniając ukrytą moc małego ziarna, jego zwycięską żywotność. Gdy gromadzą się wydarzenia osobiste i społeczne, które zdają się niekiedy oznaczać katastrofę nadziei, trzeba trwać, ufając w ciche, ale możne działanie Boga. Dlatego w chwilach mroku i trudności nie możemy się załamywać, ale powinniśmy trwać zakotwiczeni w wierności Boga, w Jego obecności, która zawsze zbawia – mówił papież.
Zwrócił uwagę, że Jezus porównuje Królestwo Boże do ziarnka gorczycy, które jest „bardzo małe, ale rozwija się tak bardzo, że staje się największą ze wszystkich roślin w ogrodzie: jest to rozwój nieprzewidywalny, zaskakujący”. – Niełatwo nam wejść w tę logikę nieprzewidywalności Boga i przyjąć ją w naszym życiu. Ale dzisiaj Pan zachęca nas do postawy wiary, która przekracza nasze plany, nasze kalkulacje, nasze prognozy. Jest to zaproszenie do bardziej szczodrego otwarcia się na plany Boga, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i wspólnotowej. W naszych wspólnotach musimy zwracać uwagę na małe i wielkie okazje czynienia dobra, jakie daje nam Pan, pozwalając się nam zaangażować w Jego dynamikę miłości, gościnności i miłosierdzia wobec wszystkich – zachęcał Franciszek.
Wskazał, że „autentyczność misji Kościoła zależy nie od sukcesu lub satysfakcjonujących rezultatów, ale od pójścia naprzód z odwagą zaufania i pokorą powierzenia się Bogu”. – Jest to świadomość, że jesteśmy małymi i słabymi narzędziami, które w rękach Boga i z Jego łaską mogą dokonywać wielkich dzieł, sprawiając rozwój Jego Królestwa, które jest „sprawiedliwością, pokojem i radością w Duchu Świętym” – stwierdził papież.
W przemówieniu po modlitwie „Anioł Pański” papież wezwał do podjęcia rokowań w Jemenie. Wyznał, że z niepokojem śledzi dramatyczny los mieszkańców tego kraju, „od lat wycieńczonych” trwającym tam konfliktem. – Zwracam się z apelem do wspólnoty międzynarodowej, aby nie szczędziła wysiłków, by jak najszybciej doprowadzić strony [konfliktu] do stołu rokowań i uniknąć pogorszenia już i tak tragicznej sytuacji humanitarnej – mówił Franciszek.
Papież wyraził także nadzieję na osiągnięcie porozumienia ws. Światowego Paktu o Uchodźcach. Ojciec Święty nawiązał do przypadającego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy. – W najbliższą środę przypada Światowy Dzień Uchodźcy, ogłoszony przez Narody Zjednoczone, aby zwrócić uwagę na to, co przeżywają, często w wielkiej niepewności i cierpieniu, nasi bracia zmuszeni do ucieczki ze swej ziemi z powodu konfliktów i prześladowań. Dzień, który w tym roku wypada w trakcie konsultacji między rządami ws. przyjęcia Światowego Paktu o Uchodźcach, który ma zostać przyjęty w ciągu roku dla bezpiecznej, uporządkowanej i uregulowanej migracji. Mam nadzieję, że państwa zaangażowane w ten proces osiągną porozumienie, aby zapewnić – odpowiedzialnie i humanitarnie – pomoc i ochronę zmuszonym do opuszczenia swego kraju. Ale także każdy z nas wezwany jest do bliskości wobec uchodźców, do spotykania się z nimi, do doceniania ich wkładu, aby mogli lepiej zintegrować się ze wspólnotami, które ich przyjmują. W tym spotykaniu się oraz w tym wzajemnym szacunku i wsparciu znajduje się rozwiązanie wielu problemów – wskazał Franciszek.
Tekst papieskiego przemówienia można przeczytać TUTAJ.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.