Wyruszyła 10. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka do Lwowa
25 czerwca 2018 | 18:13 | tn | Rzeszów Ⓒ Ⓟ
„Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” – pod takim hasłem 25 czerwca wyruszyła 10. Rzeszowska Pielgrzymka Piesza do Lwowa. Grupę liczącą 279 osób czeka 184 kilometrowa trasa.
Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. o godz. 6.00 w kościele św. Krzyża w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli m.in. księża idący w pielgrzymce: ks. Władysław Jagustyn – dyrektor pielgrzymki, ks. Eugeniusz Królik i ks. Ryszard Tokarz. W pielgrzymce uczestniczy również diakon Kamil Bambrowicz oraz trzech kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
W homilii bp Białogłowski przypomniał śluby króla Jana Kazimierza z 1656 r., który chcąc wesprzeć stawiających opór Szwedom obywateli Rzeczypospolitej odwołał się do Matki Bożej w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Kaznodzieja podkreślił, że nie wszystkie zobowiązania wynikające ze ślubów zostały wypełnione i w niewierności Bogu należy upatrywać upadku Rzeczpospolitej w XVIII w. Nawiązując do przeżywanego obecnie jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości bp Białogłowski podkreślił, że wierność Panu Bogu jest podstawą wolności. Kaznodzieja, nawiązując do pielgrzymki do Lwowa, zwrócił uwagę na jej charakter pokutny oraz przesłanie, które zawiera apel o własne odrodzenie i pokój między narodami.
Po Mszy św., krótkim śniadaniu i błogosławieństwie grupa ponad trzystu osób (około trzydziestu osób towarzyszyło pielgrzymom tylko przez pierwsze kilometry) wyruszyła w kierunku mostu Zamkowego i dalej przez osiedle Słocina w kierunku Malawy.
Wśród pielgrzymów są osoby z całej Polski, od Nowego Sącza po Gdańsk. Grupa blisko trzystuosobowa jest również zróżnicowana wiekowo. Są osoby dwudziestoletnie i pielgrzymi, którzy mają około siedemdziesięciu lat.
Pątnicy codziennie będą pokonywać około 30 kilometrową trasę. Po stronie polskiej zaplanowano dwa noclegi: w Kańczudze i Żurawicy. W środę 27 czerwca pielgrzymi przekroczą granicę. Po stronie ukraińskiej zaplanowano trzy noclegi: w Gródku, Mościskach i Hodowicji.
W sobotę, 30 czerwca pielgrzymi po pokonaniu najkrótszego, liczącego 20 kilometrów odcinka, dojdą do Lwowa. Po Eucharystii i modlitwie przed obrazem Matki Bożej Łaskawej pątnicy i goście, którzy przyjadą do Lwowa autokarami, odwiedzą Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich, gdzie odprawią Drogę Krzyżową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.