Rolkarze z Wrocławia przejechali na Jasną Górę „Kilometry Miłości” dla rówieśników z Damaszku
03 lipca 2018 | 16:42 | mir | Jasna Góra Ⓒ Ⓟ
Po pokonaniu 221 km w ciągu 4 dni na Jasną Górę dotarła 3. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. 71 pielgrzymów przejechało „Kilometry Miłości”, wspierając finansowo dzieci i młodzież z salezjańskiego oratorium w Damaszku w Syrii. Pielgrzymkę zorganizowali: Zespół Szkół Salezjańskich „Don Bosco”, Liceum Salezjańskie oraz Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu” we Wrocławiu.
Pielgrzymi na rolkach każdego dnia mieli do przejechania ok. 80 km i nie „pokonały nas miejscami nierówne drogi” – relacjonował ks. Jerzy Babiak, główny organizator pielgrzymki, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu i prezes Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego we Wrocławiu. Salezjanin podkreślił wspólnotowy, rodzinny klimat pielgrzymki. Pokuta, modlitwa i chęć niesienia chrześcijańskiej konkretnej pomocy zjednoczyły miłośników jazdy na rolkach z odległych miast, bo oprócz wrocławian na szlak wyruszyli przedstawiciele m.in. Gdańska Szczecina, Poznania, Piły, Krakowa, Lublina, Rzeszowa i Katowic.
– Zmęczone nogi, odciski na stopach mają się nijak do radości, która pojawia się w sercu na widok Jasnej Góry – zapewniał przewodnik grupy i wyraził wielką wdzięczność dla policjantów za pomoc i opiekę oraz za życzliwość dla spotykanych na trasie ludzi – Nie musieliśmy się martwić o to, co będziemy jeść i co będziemy pić – mówił o polskiej gościnności salezjanin.
Najmłodszy jej uczestnik Piotrek Matusewicz miał zaledwie 12 lat. W pielgrzymce rolkowej uczestniczył po raz drugi: – Pielgrzymowało się bardzo dobrze – opowiadał po dotarciu co celu. – Modlę się o zdrowie dla kuzyna i dla mojego taty – dodał
Wytrwałość Piotrusia chwali ks. Babiak. – „Podziwiałem zawsze jego odwagę, bo on przynajmniej trzykrotnie więcej kroków musiał stawiać na rolkach niż my. Równo jechał ze wszystkimi” – podkreśla.
Ks. Babiak podkreślił, że rolkowe pielgrzymowanie z Wrocławia na Jasną Górę oprócz „inwestycji w siebie, pokuty, modlitwy” miało także wymiar dzieła miłosierdzia. W tym roku pielgrzymi zebrane datki za każdy przejechany kilometr przeznaczą poprzez wrocławski oddział Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu” dla Oratorium Salezjańskiego w Damaszku. Za zebrane fundusze zostaną zakupione podstawowe środki do życia: jedzenie, ubrania, środki higieniczne, a także paliwo do autobusu, który codziennie przywozi dzieci i młodzież na półkolonie do Oratorium. Pielgrzymi mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnosili ofiarę na ten cel.
W ubiegłym roku pomagali oratorium w Aleppo przychodzi, do którego codziennie przychodzi ok. 800 dzieci i młodzieży. Oratorium pomaga przede wszystkim poprzez dystrybucję żywności, ubrań, stypendia, pomoc tym, którzy stracili dach nad głową. Dwa lata temu rolkarze wsparli budowę studni w Galabadja w Republice Środkowoafrykańskiej.
– To musi być chrześcijańska pielgrzymka w pełni, a bez uczynków miłości nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami – podkreśla ks. Babiak.
Temat tegorocznej pielgrzymki nawiązywał do przeżywanego w Kościele w Polsce roku duszpasterskiego i brzmiał „Napełnieni Duchem Świętym”.
Pielgrzymka rolkowa z Wrocławia to kolejna tego typu inicjatywa. „Rolkowe szlaki” już 15 lat temu przetarła przyjeżdżająca na odpust Matki Bożej Częstochowskiej michalicka pielgrzymka rolkowa z warszawskiego Bemowa. Przed dwoma laty przyjechali rolkarze z Radomia. Pielgrzymka ta już dwa razy dotarła w sierpniu na Jasną Górę z inicjatywy grupy „Rolki za uśmiech”. „Rolki za uśmiech” to akcja polegająca głównie na zbieraniu rolek używanych, którym daje się „drugie życie”, by mogły dać radość najbiedniejszym i zachęcić ich do aktywnego wypoczynku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.