Co z pustymi kościołami? W listopadzie narada ekspertów
12 lipca 2018 | 13:02 | ts (KAI) / mip | Watykan Ⓒ Ⓟ
Międzynarodowa konferencja poświęcona zmianom funkcji zamykanych kościołów odbędzie się pod koniec listopada w Rzymie. Jak poinformowała Papieska Rada Kultury, spotkanie zatytułowane „Czy Bóg tu już nie mieszka?” zajmie się zarówno obiektami kościelnymi w ogóle, jak też sprawą kościelnych dóbr kultury. W tym celu spotkają się w dniach 29 i 30 listopada również eksperci Konferencji Biskupów z Europy, Ameryki Północnej i Oceanii.
Organizatorem spotkania jest Papieska Rada Kultury we współpracy z Konferencją Biskupów Włoskich oraz Papieskim Uniwersytetem Gregoriańskim. Według informacji nowego przewodniczącego Gubernatoratu Stolicy Apostolskiej (APSA) i byłego sekretarza episkopatu Włoch, bp. Nunzio Galantino, parafie i diecezje we Włoszech posiadają ok. 65 tysięcy kościołów. Do tego należy doliczyć świątynie będące własnością państwa, lub prywatnych właścicieli.
W rozmowie z portalem vaticannews bp Galantano nie chciał podać liczby kościołów, które byłyby przeznaczone do zmiany ich dotychczasowej funkcji. Powiedział, że na razie brak dokładnego rozpoznania. Jednocześnie przewodniczący APSA stwierdził, że nie wyobraża sobie, aby kościoły objęto biletami wstępu.
Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że w Austrii dokonano już zmian w użytkowaniu niektórych kościołów. W najnowszym numerze czasopisma „Datum” przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, kard. Christoph Schönborn napisał, że już kilka kościołów, do których uczęszczało niewielu wiernych, przekazano do użytku wspólnotom prawosławnym.
„W Wiedniu kwitnie życie chrześcijańskie, nie związane bezpośrednio z Kościołem katolickim” – stwierdził arcybiskup Wiednia. Jak podkreślił, to, że kilka kościołów katolickich jest teraz użytkowanych przez prawosławnych, jest „lepsze niż przekształcenie ich w centra handlowe lub restauracje”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.