Przedborów: wczasorekolekcje dla niepełnosprawnych ze św. Józefem
21 lipca 2018 | 08:45 | ek | Przedborów Ⓒ Ⓟ
Na wczasorekolekcjach w Przedborowie wypoczywa 20-osobowa grupa niepełnosprawnych wraz z opiekunami. W tym roku patronem turnusu jest św. Józef.
Każdego roku na początku wakacji podopieczni i ich opiekunowie skupieni w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością i Ich Rodzin „Ołówek” wypoczywają w Przedborowie. Grupę stanowi 40 osób – 20 niepełnosprawnych i 20 wolontariuszy.
Dwa dni przed rozpoczęciem rekolekcji, wolontariusze przeżywają dni skupienia mające na celu przygotowanie duchowe, intelektualne, merytoryczne i praktyczne oraz poznanie siebie nawzajem, aby dobrze współpracować przy wypełnianiu tego dzieła. – Bardzo ważny jest stan łaski uświęcającej oraz oparcie w Bogu, a nie tylko liczenie na własne siły. To także ogromna lekcja pokory – mówi ks. Rafał Lubryka, który od 2005 r. jest opiekunem duchowym Stowarzyszenia.
Podopieczni Stowarzyszenia „Ołówek” to osoby o bardzo zróżnicowanym stopniu i charakterze schorzeń (m.in. zespół Downa, autyzm, porażenie mózgowe, sytuacje powypadkowe). Z kolei grupę wolontariuszy stanowią ludzie z bardzo dużym doświadczeniem. Są to głównie studenci i licealiści, ale także osoby, które ukończyły studia w kierunkach medycznych czy pedagogicznych.
Wakacyjne rekolekcje łączą ze sobą wymiar duchowy, terapeutyczny i rozrywkowy. W tym roku uczestnikom turnusu z okazji obchodzonego Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego towarzyszy patron diecezji kalskiej. – Św. Józefa wybraliśmy na patrona tegorocznych rekolekcji. Staramy się go odkrywać i poznawać poprzez obrazy czy rzeźby – powiedział duchowny.
Program wczasorekolekcji jest bardzo różnorodny. Codziennie w centrum jest Eucharystia, a także wspólne modlitwy, posiłki i zajęcia relaksacyjne. Spośród licznych atrakcji można wymienić występ Teatru A z Gliwic, hipoterapię w gospodarstwie agroturystycznym w Parzynowie czy dyskotekę.
Czas pobytu w Przedborowie zwieńczy przedstawienie dla rodziców. Tym razem będą to jasełka z uwagi na to, że cała tematyka tegoroczna oparta jest na św. Józefie.
– Dla nas wszystkich, zarówno dla podopiecznych jak i wolontariuszy jest to czas, na który czekamy od zakończenia jednych rekolekcji do następnych. Często, dla wielu naszych podopiecznych to niestety jedyny wyjazd w roku, dlatego poza czasem rekolekcji staramy się spotykać – w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie i co miesięcznych spotkaniach. Ponadto w ciągu roku utrzymujemy kontakt z naszymi podopiecznymi poprzez wspólne wyjścia na spacer, do pizzerii czy odwiedziny, także z okazji urodzin lub imienin – podkreśla ks. Rafał Lubryka, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świbie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.