Papież błogosławi pielgrzymce hipisów
26 lipca 2018 | 14:56 | dg | Warszawa Ⓒ Ⓟ
29 lipca w kościele ss. wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpocznie się 40. Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg, zwana pielgrzymką hipisów. Jak poinformował organizator o. Kordian Szwarc OFM, specjalne słowo do pielgrzymów skierował papież Franciszek.
Tegoroczna pielgrzymka jest wyjątkowa. Jubileuszowa, 40. Pielgrzymka Rodzin i Młodzieży Różnych Dróg, pierwszy raz wyruszy bez zmarłego w listopadzie ubiegłego roku charyzmatycznego duszpasterza hipisów, ks. Andrzeja Szpaka SDB. Kapłan pierwszą taką pielgrzymkę zorganizował w 1979 r.
– Chciałbym skierować słowo szczególne do tych, którzy przeżywają odrzucenie, samotność, nie mogą sobie znaleźć miejsca, czują, że ze względu na swoje poglądy, zachowanie, myśli, nie pasują do żadnej wspólnoty. To jest dobre miejsce, tu nikt was nie odrzuci – zachęca o. Kordian Szwarc OFM.
Na pielgrzymkę nie trzeba się zapisywać, można dołączyć na każdym jej etapie. Na Jasną Górę pątnicy dojdą 12 sierpnia. Podczas rozpoczynającej pielgrzymkę Mszy o. Szwarc przekaże uczestnikom słowa papieża Franciszka i kard. Konrada Krajewskiego, papieskiego jałmużnika.
Na czele pielgrzymki niesiony jest charakterystyczny obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany w 1981 r. przez warszawską pielęgniarkę Kazimierę Gut. Na odwrocie inny artysta namalował wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej z widokiem na Jasną Górę.
Od jakiegoś czasu wydarzeniom towarzyszy hasło „Do ziemi obiecanej”. Taki jest też adres strony internetowej pielgrzymki, na której znaleźć można nie tylko dokładny plan i szczegółowe informacje, ale również bogate archiwum, świadectwa i piękne zdjęcia (doziemiobiecanej.pl). Uczestnicy wskazują, że w ks. Szpaku wielu widziało „Mojżesza”. Na koniec tak, jak biblijny przywódca Izraela, po 40 latach wędrówki nie dotarł do celu wyprawy.
– Szpak przez 40 lat prowadził swój lud, czyli naszą pielgrzymkową wspólnotę, do Ziemi Obiecanej, Domu Ojca, do Królestwa Bożego. Przez te wszystkie lata dojrzewaliśmy w wierze (i wciąż dojrzewamy), a Ziemia Obiecana coraz bliżej: czas się wypełnia. I on, Szpak, do niej nie dochodzi, jak Mojżesz! – mówi dla KAI Agnieszka Peczke, wielokrotna uczestniczka pielgrzymki.
Pani Agnieszka opowiada o fenomenie wydarzenia: „Od 40 lat ludzie, tak różni przecież, gromadzą się najpierw sami, a potem z ks. Andrzejem, a w końcu może wokół Andrzeja, ale przecież scala ich Chrystus i Eucharystia! Nie wszyscy tu nazywają Boga tak samo, a jednak On ich gromadzi, ten Bóg, Jahwe, który wyprowadza swój lud z Egiptu, domu niewoli narkotyków, alkoholu, ciemności. Wybrał Mojżesza – Szpaka, żeby ich wiódł – i on ich prowadzi. Ich siłą jest wspólnota dzieci Bożych, zawierzenie Ojcu, totalne prowadzenie. Ileż to razy musieliśmy improwizować, zaufać Ojcu, gdy coś było niedograne albo się sypało – i On nigdy nie zawiódł. Działy się cuda na pielgrzymkach. Szliśmy w strumieniach łaski lejącej się z nieba. Nigdy nie było tak, jak trzeba, nieraz o włos unikaliśmy tragedii, ale zawsze wychodziliśmy bez szwanku”.
– I przez te 40 lat dojrzewania „w drodze” ludzie się zmieniali, nabierali ducha i dzielili się tym ze sobą. To ważne, gdy rodzina wspólnie coś przeżywa. Właśnie: rodzina. Rodziną twoją są ci, którzy słuchają i wypełniają słowo Boże – dodaje.
Międzynarodową Pielgrzymkę Młodzieży Różnych Dróg ks. Andrzej Szpak SDB zorganizował po raz pierwszy w 1979 roku. Na początku uczestniczyli w nich hipisi, z czasem również przedstawiciele innych grup subkulturowych, ludzie połamani życiowo, uzależnieni, wyznający inną wiarę (np. krysznaici), niewierzący. Pierwsze trzy pielgrzymki wyruszyły z Warszawy jako część pielgrzymki młodzieży akademickiej. Od 1982 r. pielgrzymka jest samodzielna, co roku wychodząca z innej miejscowości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.