„Tutaj zawsze byliśmy wolni” – legnicka pielgrzymka
29 lipca 2018 | 16:03 | ks. ww | Legnica Ⓒ Ⓟ
W niedzielę 29 lipca kilkaset osób wyruszyło z Legnicy na pielgrzymi szlak do tronu Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku, kiedy obchodzimy setną rocznicę odzyskania Niepodległości, tematy religijne przenikają się z patriotycznymi.
Nabożeństwu Słowa Bożego w katedrze przewodniczył biskup senior Stefan Cichy. W wygłoszonej homilii przypomniał, że życia człowieka wierzącego jest wędrówką ku wieczności. Wędrowanie wpisane jest w historię naszego zbawienia. Do miejsc szczególnie związanych z działaniem Boga wędrowali patriarchowie. Również wędrówka Narodu Wybranego, która trwała 40 lat była swojego rodzaju pielgrzymowaniem. Również Józef i Maryja, a także Jezus wraz ze swoimi uczniami pielgrzymowali do świątyni jerozolimskiej. – Podobnie jest i w naszym życiu, wraz z Bogiem mamy zmierzać do wiecznej ojczyzny – mówił bp Cichy.
– Będę wam towarzyszył moją modlitwą. Życzę wam, byście te dni dobrze przeżyli. Życzę, aby wszystkie sprawy, które ze sobą niesiecie zostały pomyślnie przez Pana Boga rozwiązane. Proszę też, abyście się modlili w intencji Ojczyzny. Przeżywamy trudne chwile. Przeżywamy także stulecie odzyskania niepodległości. Obyśmy o wolność dbali i prawdziwą wolnością żyli – mówił do pielgrzymów bp Cichy.
Następnie kilkuset pątników podzielonych na 8 grup ruszyło do Jasnogórskiej Pani. Wśród nich jest wielu ludzi młodych, idą całe rodziny z małymi dziećmi, niepełnosprawni, nie brakuje też osób starszych. Maszerować będą 10 dni i pokonają około 300 km. Każdy z pątników niesie na Jasną Górę intencje. Proszą o zdrowie, o trzeźwość, dziękują za zdaną maturę i dostanie się na wymarzone studia lub o zgodę w rodzinie.
Nad bezpieczeństwem pątników czuwa policja i porządkowi, a o zdrowie dbają lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Warto dodać, że pielgrzymowanie w diecezji legnickiej rozpoczęło się już w środę 25 lipca, kiedy to pierwsza z grup wyruszyła ze Zgorzelca. Kolejno rozpoczynały swoje wędrowanie grupy z Jeleniej Góry, z Bolesławca, z Polkowic i z Lubina. Po gwieździstym zejściu do Legnicy w niedzielę po nabożeństwie Słowa Bożego wszyscy pielgrzymi wyruszyli na szlak.
Jak co roku, dla tych, którzy nie mogli wyruszyć na pielgrzymkę, organizatorzy zaproponowali udział w grupie duchowego uczestnictwa. W wielu parafiach oraz w swoich domach na sposób duchowy można łączyć się z tymi, którzy wędrują na Jasną Górę. Przygotowano dla nich specjalną książeczkę, w której znajdują się modlitwy, rozważania i katechezy, dzięki którym każdy może poczuć się jak na pielgrzymim szlaku.
Od pierwszego dnia pielgrzymki działa również studio pielgrzymkowe prowadzone na falach Radia Plus Legnica (102,6 Fm). Codziennie o godz. 20 prezentowane są materiały z pielgrzymiego szlaku, rozmowy z zaproszonymi gośćmi oraz relacje na żywo. Ponadto na stronie Radia Plus Legnica (www.legnica.fm) dostępne są materiały dźwiękowe oraz galerie zdjęć ze szlaku.
XXVI piesza pielgrzymka diecezji legnickiej na Jasną Górę zakończy się 7 sierpnia. O g. 13 na jasnogórskich Wałach Mszy św. przewodniczyć będzie biskup senior Stefan Cichy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.