Franciszek wyraził uznanie dla decyzji podjętych przez biskupów Chile
08 sierpnia 2018 | 06:19 | st (KAI/vaticannews) / pz | Watykan Ⓒ Ⓟ
Jako realistyczne i konkretne określił papież Franciszek decyzje podjęte przez biskupów Chile podczas czterodniowego nadzwyczajnego zebrania episkopatu tego kraju w dniach 31 lipca do 4 sierpnia. Na stronie internetowej konferencji episkopatu tego kraju opublikowano list Ojca Świętego, w którym dziękuje on za przesłane oświadczenie będące owocem pracy chilijskich biskupów ws. skandalu nadużyć seksualnych ze strony duchownych.
Franciszek wyraża uznanie dla owoców obrad wyrażającym się w refleksji, rozeznaniu oraz podjętych realistycznych i konkretnych decyzjach. „Jestem pewien, że pomogą one zdecydowanie w całym tym procesie. Ale najgłębsze wrażenie wywarła na mnie przykład wspólnoty episkopatu zjednoczonej w prowadzeniu świętego wiernego ludu Bożego. Dziękuję za ten budujący przykład, ponieważ buduje on Kościół” – napisał papież do biskupów chilijskich. Zapewnił ich także o gotowości, by wspomagać ich w podejmowanym dziele.
Czterodniowe spotkanie w dniach 31 lipca do 4 sierpnia poświęcone było dramatycznej sytuacji Kościoła w Chile w związku ze skandalem nadużyć seksualnych ze strony duchownych. Biskupi zaprosili na nie przedstawicieli wszystkich zgromadzeń zakonnych obecnych w tym kraju, a także kapłanów, siostry zakonne i świeckich. Na zakończenie obrad na stronie episkopatu opublikowana została lista 42 księży skazanych za pedofilię. Jest to pierwszy krok biskupów w stronę polityki totalnej przejrzystości i zerowej tolerancji dla nadużyć.
W opublikowanym oświadczeniu biskupi wyrazili swą skruchę za to, że jako pasterze zawiedli te wszystkie osoby, które „potrafiły towarzyszyć ofiarom i podjęły zdecydowane wysiłki na rzecz poszukiwania prawdy, sprawiedliwości, zadośćuczynienia i oczyszczenia”. Przeprosili też tych wszystkich, którzy wiernie służą w Kościele, a „na których posłudze negatywnie odbiły się popełnione grzechy i przestępstwa”. Biskupi zobowiązali się do zdecydowanych działań na rzecz osiągnięcia prawdy, sprawiedliwości i zadośćuczynienia.
Stawiając na politykę przejrzystości zobowiązali się też do ścisłej współpracy z prokuraturą oraz do wypracowania takich zmian w prawie, aby przedawnienie nie przeszkodziło w ukaraniu winnych. Deklaracja biskupów zawiera sześć konkretnych zobowiązań m.in. do osobistego towarzyszenia każdej z ofiar i podjęcia starań o zadośćuczynienie.
Z bardzo dobrym przyjęciem spotkała się decyzja episkopatu o mianowaniu dwóch kobiet na czele najważniejszych instytucji kościelnych ds. walki z nadużyciami i zapowiedź większego powierzania świeckim odpowiedzialnych zadań w Kościele, o co apeluje papież Franciszek. Ana María Celis Brunet została przewodniczącą rady narodowej ds. zapobiegania nadużyciom i towarzyszenia ofiarom, wcześniej kierował nią biskup. Z kolei Pilar Ramírez Rodríguez stanęła na czele nowo powołanego departamentu ds. zapobiegania nadużyciom i wykonywania decyzji rady narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.