Warszawa: Na Jasną Górę wyruszyła Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła
16 sierpnia 2018 | 10:42 | mag | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nie wolno marnotrawić daru Bożego Miłosierdzia – podkreślił bp Romuald Kamiński. Uroczystą Mszą św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku rozpoczęła się Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła, będąca najstarszą warszawską pielgrzymką wyruszającą na Jasną Górę. Podąża ona na przypadające 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej. W tym roku pątnikom przyświecają słowa „Za Twoją miłość macierzyńską dziękujemy Ci, Maryjo”.
Przywołując w homilii postać proroka Ezechiela bp Kamiński powiedział, że pielgrzymka skłania otoczenie do refleksji nad istotą ludzkiego życiem. – Bez względu jakie reakcje będziecie budzić w sercach innych na trasie, zawsze będziecie pewnym znakiem zapytania, czy swego rodzaju katechezą – powiedział do pątników biskup warszawsko-praski.
Życzył im by czas wędrówki na Jasną Górę stał się okazją odkrywania i właściwego wykorzystywać Bożych darów. Zwrócił uwagę, że prawdziwa mądrość nakazuje uszanowanie tego co się otrzymuje od innych. – Bóg ofiarowuje nam swoje Miłosierdzie pokazując jak mają wyglądać nasze wzajemne relacje. Nie wolno nam tego zlekceważyć czy zmarnować – podkreślił duchowny.
Na zakończenie biskup warszawsko-praski poprosił pielgrzymów o modlitwę w intencji nawrócenia ludzkich serc. – Obserwujemy obecnie wśród ludzi ogromny deficyt wiary. Tymczasem jedynie na niej można prawdziwie i trwale budować swoje życie. Stąd to jest najcenniejszy skarb, jaki możemy innym wyprosić – powiedział bp Kamiński.
W tym roku pielgrzymom przyświeca hasło „Za Twoją miłość macierzyńską dziękujemy Ci, Maryjo”. – W sposób szczególny chcemy dziękować Bogu za dar odzyskania przez Polskę niepodległości zastanawiając się, jak dziś każdy z nas może służyć Ojczyźnie. Pomogą nam w tym sylwetki Polaków, którzy w znaczący sposób poprzez swoje oddanie Bogu i ludziom przyczynili się do powrotu Polski na mapę Europy – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Rafał Goliński.
Pątnicy będą również dziękować Bogu za dar peregrynacji Kopii Jasnogórskiego Wizerunku, który nawiedził wszystkie parafie diecezji warszawsko-praskiej. – Każdy z nas miał szansę nie tylko spotkać się z Matką, ale również otrzymał wiele łask, za które dziś jako wspólnota chcemy podziękować – dodał ks. Goliński.
W czasie pielgrzymi pojawią się również akcenty związane z Ruchem Pomocników Maryi Matki Kościoła. W przyszłym roku będzie on świętował swój złoty jubileusz. Z tej okazji pątnicy będą mieli szansę nie tylko poznać bliżej historię ruchu, ale również wysłuchać świadectw ludzi, którzy żyli tą duchowością. Zostały one nagrane i będą odtwarzane na szlaku w kolejnych dniach – zapowiedział ks. Goliński. Wspomniał, że pątników nawiedzą również członkowie ruchu z innych diecezji, którzy będą się dzielić swoim doświadczeniem przeżywania charyzmatu.
Największym atutem Praskiej Pielgrzymki Pieszej jest inny termin i rodzinna atmosfera – podkreślali pątnicy.
Praska Pielgrzymka Piesza Pomocników Maryi Matki Kościoła podzielona jest na dwie grupy: żółtą i niebieską, w której jest zdecydowanie więcej modlitwy, zwłaszcza tej tradycyjnej jak chociażby „godzinki”, cztery części różańca, czy codzienna Droga Krzyżowa. W jej ramach od pięciu lat idą także członkowie Żywego Różańca.
Praska Pielgrzymka Piesza jest najstarszą pielgrzymką wyruszającą ze stolicy do Częstochowy. Po raz pierwszy wyszła w 1657 roku. Wznowiona w 1984 roku po 67 latach przerwy idzie zupełnie inną trasą niż pozostałe wychodzące z Warszawy.
Na Jasną Górę pątnicy dotrą 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zgodnie z tradycją wieczorem po Apelu Jasnogórski w kaplicy Cudownego Obrazu Pomocniczy Maryi Matki Kościoła poprowadzą modlitewne czuwanie, które zwieńczy o północy uroczysta Mszą św.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.