„Różaniec na wodzie” w Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej
16 sierpnia 2018 | 12:44 | ks. kz | Ełk Ⓒ Ⓟ
Coroczny „Różaniec na wodzie” odbył się w środę 15 sierpnia w Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej, w diecezji ełckiej. Proboszczem tej parafii jest ks. kan. Arkadiusz Pietuszewski. Wydarzenie zgromadziło ok. trzech tys. pielgrzymów z terenu całej diecezji ełckiej i nie tylko.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy na wyspie, którą celebrował i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. W czasie trwania Mszy św. zostały poświęcone wianki i wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż i kwiatów. „Dzisiaj wraz z całym Kościołem przeżywamy największe i najstarsze święto Maryi, bo sięga V wieku. W tradycji polskiej, w języku naszych Ojców, jest to Święto Matki Boskiej Zielnej. Przynosimy do świątyń ziele, kłosy zbóż, owoce – to, co ziemia urodziła w tym roku, żeby pokazać Bogu i podziękować Mu za nowe zboże, z którego będzie chleb” – mówił bp Mazur.
Biskup ełcki wskazał, że droga do nieba to na wzór Maryi droga pełnienia woli Ojca w codziennym życiu, to droga służby drugiemu człowiekowi. „Życie człowieka jest służeniem, jest służbą drugiemu człowiekowi, jest służbą dobru wspólnemu, jest służbą Ojczyźnie, jest służbą Bogu i ludziom. Kiedy małżonkowie przestają sobie służyć, wówczas umiera miłość i rozpadają się domy. Kiedy rodzice przestają służyć dzieciom, wówczas rodzą się samotnicy, egoiści i sieroty. Kiedy obywatele nie służą Ojczyźnie, wówczas ją zdradzają. Kiedy politycy przestają służyć obywatelom, wówczas zaczyna się bieganina za władzą, pieniądzem, wtedy rodzi się niesprawiedliwość, krzywda, nierówność. Kiedy człowiek nie służy Bogu i Kościołowi, wówczas staje się niewolnikiem samego siebie lub innych spraw” – tłumaczył biskup.
Dzisiejszy dzień, to także kolejna, 98. rocznica „Cudu nad Wisłą”, wielkiego wydarzenia, któremu przypisywane jest szczególne wstawiennictwo Matki Bożej. „O wielkim „Cudzie nad Wisłą” przez całe lata trwała zmowa milczenia. Dlatego dzisiaj jest to nasz obowiązek, by podtrzymywać pamięć tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europy. Było to wielkie zwycięstwo, które poprzedziła żarliwa modlitwa całego narodu i akt oddania Najświętszemu Sercu Jezusa wraz z oddaniem przez Episkopat Polski Ojczyzny pod opiekę Maryi Królowej Polski. Dziękujmy za dar wolności naszej Ojczyzny i módlmy się o opiekę Maryi nad nią” – przypomniał kaznodzieja.
Mszę św. poprzedził występ Katarzyny Chudzik i Zespołu Uwielbienia Effatha z Sejn.
Po Eucharystii odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzieniczne. Na oświetlonych lampionami, pochodniami, świecami i zniczami jednostkach pływających, wierni odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski, wspólna agapa i występy zespołów muzycznych.
„Jestem zachwycona klimatem uwielbienia Pana Boga i Matki Najświętszej w tym miejscu. Tu chce się być, wzrastać i trwać w ramionach Ojca” – mówi p. Maria z Piątnicy.
„Różaniec na wodzie” staje się wspólną tradycją na malowniczym jeziorze Studzienicznym położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej, gdzie jest niepowtarzalny klimat tego urokliwego zakątka. Od lat przybywa tu corocznie kilka tysięcy osób. Wiele z nich na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczą we wspólnej modlitwie różańcowej. Ci, którzy nie posiadali jednostek pływających modlili się na brzegu.
Organizatorem wydarzenia była miejscowa parafia pw. MB Szkaplerznej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.